Pomagamy i chronimy

Potrzebował pomocy. Pomogli policjanci

Ludzie potrzebują pomocy w różnych sytuacjach życiowych. Niektóre są proste i nie wymagają dużego poświęcenia, a jedynie odrobiny dobrych chęci, w trakcie niesienia pomocy. Tak było w przypadku policjantów z Jastrzębia-Zdroju, którzy pomogli mężczyźnie w ciężkiej dla niego sytuacji.

„Pomagać i chronić” - to dewiza, którą kierują się policjanci w codziennej służbie. Czasem wsparcie nie musi być przejawem wielkiego poświęcenia, a znaczy dla kogoś w potrzebie bardzo wiele. Taka sytuacja spotkała policjantów z jastrzębskiej komendy. Do dyżurnego tamtejszej komendy zadzwonił mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, który porusza się na wózku inwalidzkim, z prośbą o pomoc, gdyż w budynku wielorodzinnym, gdzie mieszka nie działała winda. Mundurowi natychmiast udali się pod podany adres, aby mu pomóc. Stróże prawa, korzystając z sąsiedniej klatki schodowej, pomogli mężczyźnie dostać się na 6 piętro, po czym resztę drogi pokonali, wnosząc mężczyznę na 9-piętro.

Kilka porad o tym, jak zachować się wobec osoby z niepełnosprawnością:

  • Zanim pomożesz – zapytaj

Sam fakt bycia niepełnosprawnym nie oznacza, że dana osoba potrzebuje pomocy. Pomoc zaoferuj wówczas, gdy widzisz, że dana osoba może jej potrzebować. Zauważysz to po jej zachowaniu czy mimice twarzy. Jednakże, zanim zaczniesz udzielać pomocy, zapytaj czy dana osoba jej potrzebuje i jakiej pomocy od ciebie oczekuje.

  • Bądź taktowny inicjując kontakt fizyczny

Niektóre osoby niepełnosprawne utrzymują równowagę dzięki swoim rękom, dlatego nie zawsze chwytanie za ręce jest dobrym sposobem na niesienie pomocy. Unikaj klepania po głowie, dotykania wózka czy laski. Osoby niepełnosprawne uważają je za część ich przestrzeni osobistej.

  • Pomyśl, zanim coś powiesz

Zawsze zwracaj się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nie do jej towarzysza, pomocnika czy tłumacza języka migowego. Szanuj jej prywatność. Reaguj uprzejmie na prośby.

  • Zdjęcie części munduru policjanta prewencji.
Powrót na górę strony