Profilaktyka

Debata Społeczna. „Bezpieczeństwo Seniora-Seniorze nie daj się oszukać”

Internet to wirtualna sieć nie tylko pełna atrakcji, ale również zagrożeń. Dotyczy to także seniorów, którzy mogą nie mieć wielkiego doświadczenia w obsłudze programów i aplikacji. O tym, jakie niebezpieczeństwa występują w Internecie oraz jak się przed nimi chronić, opowiadali jastrzębscy policjanci podczas debaty społecznej „Bezpieczeństwo Seniora-Seniorze nie daj się oszukać”.

15 listopada w Sołectwie Bzie odbyła się debata społeczna „Bezpieczeństwo Seniora-Seniorze nie daj się oszukać” z udziałem I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Jastrzębiu-Zdroju młodszego inspektora Marka Sobiegraja. Obecni byli także Naczelnik Prewencji podkomisarz Łukasz Musiał, Kierownik Rewiru Dzielnicowych aspirant Mateusz Przybył, dzielnicowi: młodszy aspirant Radosław Kuczera, sierżant Kamil Leśnik oraz przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Prewencji. Debata była skierowana do seniorów. Jej głównym celem było uświadomienie im jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci, przybliżono metody oszustw; na wnuczka, policjanta, okup.
Debatę rozpoczęło wystąpienie I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Jastrzębiu-Zdroju młodszego inspektora Marka Sobiegraja, który powitał przybyłych gości. Następnie profilaktyk nadkomisarz Aneta Zacharjasz zaprezentowała aktualne trendy, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla nieświadomych użytkowników Internetu. Kolejne osoby, które zabrały głos to przedstawiciele poszczególnych wydziałów jastrzębskiej komendy, którzy opierając się na przykładach z naszego miasta, przytoczyli najczęściej popełniane przestępstwa i cyberprzestępstwa.

Zaprezentowano założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, programu „Dzielnicowy bliżej nas”, aplikacji „Moja Komenda”.
Debata ta miała również za zadanie uzmysłowienie naszym seniorom, a często przecież babciom i dziadkom, że przestępcy tak naprawdę chcą w różnych sytuacjach wykorzystać ich dobre serca do swoich niecnych celów. Dlatego pamiętajmy, nie dajmy się oszukać, a w tych czasach szczególnie zwracajmy uwagę na zagrożenia w Internecie!

  • Zdjęcie przedstawiające policjantów oraz osoby obecne na debacie.
  • Zdjęcie opasek odblaskowych oraz materiałów profilaktycznych rozdawanych na spotkaniu.
Powrót na górę strony