Akcje i kampanie społeczne

Klasy 7 i 8 uczestniczyły w zdalnej profilaktyce

Jastrzębscy stróże prawa rozpoczęli zdalną profilaktykę. Wszystko za sprawą ograniczonych możliwości prowadzenia bezpośrednich spotkań z młodzieżą z powodu epidemii koronawirusa. Wczoraj policjantka z miejscowej komendy spotkała się online z 7 i 8-klasistami ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju. Rozmowa z uczniami za pośrednictwem internetu dotyczyła w głównej mierze tematyki hejtu i nieodpowiednich zachowań w sieci.

Praca profilaktyczna to jeden z ustawowych obowiązków Policji. Mundurowi, realizując swoje codzienne obowiązki, przeprowadzają m.in. liczne spotkania w szkołach. Mają one na celu rozpowszechnianie, utrwalanie i zdobywanie wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tak było przed epidemią koronawirusa. Obecnie jednak sytuacja epidemiologiczna spowodowała wykluczenie bezpośrednich spotkać z jastrzębskimi dziećmi. Placówki oświatowe zostały zamknięte, a młodzież swój obowiązek szkolny realizuje poprzez naukę w trybie online. Wszystko po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19.

Profilaktyk z miejscowej komendy nie poddają się jednak. Aby mieć kontakt z młodzieżą w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, z inicjatywy stróżów prawa tradycyjne spotkania zmieniły się w zdalne prowadzenie zajęć profilaktycznych. Dzięki nawiązaniu kontaktu i współpracy z dyrekcją miejscowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju, wczoraj jastrzębska policjantka miała okazję, aby połączyć się za pośrednictwem platformy z uczniami klasy 7 i 8. Prelekcja w głównej mierze poświęcona była tematyce cyberzagrożeń, profilaktyce antydopalaczowej, antynarkotykowej, hejtu i sposobów radzenia sobie z nim. Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, w wielu przypadkach niewłaściwe zachowania w sieci narastają. Spotkania online stanowią dla niektórych okazję do „zaistnienia” poprzez publiczne obrażanie kolegów czy wyśmiewanie innych osób. Pomimo fałszywego przekonania o poczuciu anonimowości zza komputera, policjantka przypomniała 7 i 8-klasistom, że w internecie nie są anonimowi. Mundurowa poruszyła także kwestie dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich i demoralizacji. Przypomniała również, że nauczyciel w świetle prawa jest funkcjonariuszem publicznym i w trakcie prowadzenia przez niego zajęć, także w formie zdalnej, wszelkie znieważanie, obrażanie, czy groźby pod jego adresem są karalne.


Jastrzębscy mundurowi zapowiadają, że to nie koniec wirtualnych spotkań z młodzieżą. Aktualnie właśnie tak wyobrażamy sobie współpracę ze szkołami, aby na bieżąco edukować młodych ludzi w zakresie występujących problemów. Zachęcamy do kontaktu dyrektorów innych jastrzębskich szkół.

Powrót na górę strony