Wiadomości

Potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych

Data publikacji 30.06.2025

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na ul. Cieszyńskiej w Jastrzębiu-Zdroju. Kierująca pojazdem VW uderzyła w rowerzystę przejeżdżającego przez przejście dla pieszych. Chłopiec, jadący rowerem, znajdował się pod opieką mamy. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia oraz przypominają przepisy dotyczące rowerzystów.

W sobotę po godz. 18.00 na ul. Cieszyńskiej w Jastrzębiu-Zdroju, kierująca samochodem osobowym potrąciła rowerzystę na przejściu dla pieszych. Z ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło, gdy kierująca samochodem VW, zjeżdżając z ronda Ruptawskiego w kierunku Zebrzydowic, znajdując się na lewym pasie, zauważyła jak kierujący na prawym pasie ruchu, wlot z ulicy Jagiełły w ulicę Cieszyńską, zatrzymuje się. Z uwagi na to, że był to samochód typu bus, kobieta nie widziała, że przy przejściu dla pieszych znajdują się piesi. Widząc to, ruszyła, nie biorąc pod uwagę, iż kierowca zatrzymał się właśnie w celu ustąpienia im pierwszeństwa, była przekonana, że ustępuje jej pierwszeństwa przejazdu. Chłopiec, widząc, że bus się zatrzymał, wsiadł na rower i przejeżdżając przez przejście dla pieszych został potracony przez samochód VW, którym kierowała 20-letnia jastrzębianka. Kobieta była trzeźwa. Rowerem jechał 12-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju.
Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Apelujemy, w sytuacji, gdy nasza widoczność jest ograniczona, np. poprzez duży samochód, musimy w takich sytuacjach zachować szczególną ostrożność.

Policjanci przypominają najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów

  • Rowerzysta na przejściu dla pieszych.

Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.

 

  • Przejazd dla rowerów.

W sytuacji, kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

 

  • Rowerzysta na chodniku.

Pamiętajmy też, że rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.

Powrót na górę strony