Wiadomości

Jastrzębianin oszukany „na akcje Orlenu”

Data publikacji 19.05.2025

Najpierw zobaczył reklamę w internecie, później za namową oszustów uwierzył, że inwestuje w akcje koncernu naftowego polskiej spółki skarbu państwa. W efekcie 59-latek stracił 16 tysięcy złotych. Uwaga! Oszuści podszywają się pod strony internetowe znanych polskich spółek skarbu państwa i namawiają do inwestycji. Nie dajmy się oszukać przestępcom! Nie wierzmy w szybki, pewny i łatwy zysk!

W weekend otrzymaliśmy zgłoszenie o dokonanym oszustwie na szkodę mieszkańca naszego miasta. 59-latek stracił 16 tysięcy złotych. Zachęceni internetową reklamą do inwestowania w akcje jednej z polskich spółek skarbu państwa, wypełnił formularz kontaktowy. Wkrótce zadzwoniła do niego osoba podająca się za konsultanta inwestycyjnego, która przedstawiała wizję szybkich zysków bez ryzyka, nakłaniając do przekazania pieniędzy.
Mężczyzna, w wyniku manipulacji, został namówiony do zaciągnięcia kredytu i przelania środków na wskazane przez oszustów konto. Na szczęście wzięcie kredytu, nie doszło do skutku.
Sprawami oszustwa zajęli się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą.


Ostrzegamy!
Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekomo bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się głównie w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Zachęcają one najczęściej do inwestowania w akcje spółek oraz projektów inwestycyjnych. Oszuści wykorzystują nazwy i logotypy firm, a także wizerunki znanych osób.
Schemat działania oszustów w większości przypadków jest podobny. Nakłaniają oni potencjalnych pokrzywdzonych do inwestowania pieniędzy, obiecując szybkie zyski bez ryzyka. Proponują indywidualną pomoc przy inwestowaniu, zapewniając stały kontakt z rzekomym konsultantem lub analitykiem. Często proszą także o zainstalowanie aplikacji typu „AnyDesk”, dających im możliwość przejęcia kontroli nad komputerem i wypłacenia środków z konta.


Nie bądź ofiarą oszustwa — pamiętaj:

  • Nie wierz w reklamy obiecujące szybki i pewny zysk — to często fałszywe inwestycje.
  • Nie podawaj swoich danych osobowych i bankowych nieznanym osobom.
  • Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego zdalne sterowanie Twoim urządzeniem.
  • Unikaj podejmowania decyzji pod presją.
  • Jeśli masz wątpliwości — skontaktuj się z policją lub swoim bankiem.
Powrót na górę strony