Wiadomości

Policyjny dozór oraz nakaz opuszczenia mieszkania

Data publikacji 30.04.2025

Awanturował się, bił oraz groził matce. 50-letni oprawca został zatrzymany. Agresor musi opuścić wspólne mieszkanie. Widząc przemoc domową, reaguj. Ofiara przemocy nie zawsze w bezpośredni sposób woła o pomoc. Niekiedy daje subtelne znaki. Czy znasz międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” ?

Na numer alarmowy zadzwoniła 82-letnia kobieta, prosząc o pomoc, gdyż nietrzeźwy, agresywny syn wszczął awanturę. Kobieta zdołała uciec z domu. Jastrzębscy policjanci natychmiast udali się na miejsce interwencji. Stróże prawa ustalili, że 50-latek był agresywny, wulgarny, uderzał oraz groził. Jastrzębianin został zatrzymany. Wobec mężczyzny został wydany zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i miejsca zamieszkania oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania.

W wielu sytuacjach ofiary przemocy domowej przeżywają swój horror w zaciszu swojego mieszkania. Nie chcą zgłaszać tego, co dzieje się w czterech ścianach, licząc na to, że może oprawca się zmieni lub że to wstyd, czy też najzwyczajniej się boją. Niekiedy liczą, że może ktoś usłyszy ich krzyk i zareaguje. Osoby dotknięte przemocą, mogą również „wołać o pomoc” dając dyskretny sygnał. Gest dłoni, zauważony w porę przez inną osobę, może być początkiem wyjścia z trudnej sytuacji. Ten prosty i czytelny ruch dłoni może nawet uratować ludzkie życie.
Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

Co zrobić, gdy ktoś pokaże nam taki znak?
▪ Zachowaj spokój i nie daj poznać po sobie, że coś jest nie tak, zwłaszcza wtedy, gdy obserwuje nas potencjalny sprawca. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.
▪ Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.
▪ Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub zgłoś się do najbliższej jednostki Policji i opowiedz o zdarzeniu. Poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.

Powrót na górę strony