Wiadomości

Groził byłej partnerce w 8-mym miesiącu ciąży

Data publikacji 22.04.2025

34-latek groził byłej partnerce i jej nienarodzonemu dziecku uszkodzeniem ciała i pozbawieniem życia. Został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Oficer dyżurny jastrzębskiej Policji otrzymał zgłoszenie o tym, że agresywny mężczyzna grozi kobiecie w 8-mym miesiącu ciąży, że zabije ją i jej nienarodzone dziecko.
Policjanci natychmiast pojechali na miejsce, na jedno z jastrzębskich osiedli. Jak się okazało, 34-latek od wczesnych godzin porannych, poprzez wysyłanie wiadomości głosowych, grozi pozbawieniem życia swojej byłej partnerce i jej nienarodzonemu dziecku oraz jej rodzinie. Jastrzębianin z uwagi na swoje wcześniejsze zachowanie miał już Sądowy zakaz zbliżania się do kobiety.
Jak się okazało w trakcie prowadzonego postępowania jastrzębianin, wcześniej założył fikcyjne konto na jednym z portali społecznościowych, podszywając się za byłą partnerkę i publikował na nim treści poniżające i zniesławiające jej osobę.

Policjanci Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego zgromadzili materiał dowodowy. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Za groźby pozbawienia życia, uporczywe nękanie, zmuszanie do określonego zachowania grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.


Co to jest przemoc domowa?


Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej

PRZEMOC DOMOWA to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.


Rodzaje przemocy domowej (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej)
1. przemoc fizyczna
2. przemoc psychiczna
3. przemoc ekonomiczna
4. przemoc seksualna
5. tzw. cyberprzemoc


Kogo należy powiadomić?
• Policję
• Pracownika socjalnego jednostki organizacyjnej pomocy społecznej;
• Żołnierza Żandarmerii Wojskowej (w sprawach żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową stosujących przemoc domową);
• Pracownika socjalnego specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej;
• Asystenta rodziny;
• Nauczyciela wychowawcę będący wychowawcą klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego;
• Osobę wykonującą zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny;
• Przedstawiciela gminnej komisji rozwiązania problemów alkoholowych;
• Pedagoga, psychologa, terapeutę będącego przedstawicielem jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych.

Powrót na górę strony