Problematyka kolejnych zajęć z uczniami: cyberzagrożenia, hejt oraz mowa nienawiści
Jastrzębscy policjanci odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 w Jastrzębiu-Zdroju, aby porozmawiać z nimi o cyberzagrożeniach związanych z wykorzystywaniem przez najmłodszych urządzeń z dostępem do internetu.
Podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 20 w Jastrzębiu-Zdroju nadkomisarz Aneta Zacharjasz oraz starszy sierżant Grzegorz Suwisz omówił niebezpieczeństwa wynikające z nieodpowiedniego korzystania z internetu i mediów społecznościowych, takie jak kontakt z obcymi, cyberprzemoc, uzależnienie od urządzeń mobilnych oraz publikowanie prywatnych informacji. Mundurowi zwrócił uwagę na potrzebę ostrożności i rozwagi w sieci, a także przypomnieli najmłodszym uczniom, że internet nie zapomina, a konsekwencje nieprzemyślanych działań mogą być długotrwałe.
Profilaktycy skupił się na zjawisku hejtu i mowy nienawiści. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się konstruktywna krytyka od agresji słownej, jakie są skutki psychologiczne i społeczne hejtu oraz jakie przepisy prawne regulują odpowiedzialność za obraźliwe treści publikowane w internecie. Rozmowa dotyczyła także empatii i odpowiedzialności za słowo – zarówno w sieci, jak i poza nią.
Tego typu spotkania pełnią niezwykle ważną funkcję wychowawczą i profilaktyczną. Dzięki nim dzieci i młodzież zyskują wiedzę na temat realnych zagrożeń, uczą się rozpoznawać niebezpieczne sytuacje oraz dowiadują się, jak reagować, gdy staną się ich świadkami lub ofiarami. Oczywiście codzienny bezpośredni kontakt z Policją buduje zaufanie i otwartość, a także pokazuje, że w razie problemów można i warto szukać pomocy. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa w sieci to inwestycja w przyszłość – w odpowiedzialnych, świadomych użytkowników internetu.