Cyberprzemoc i cyberzagrożenia – spotkanie policjantów z uczniami
Przemoc rówieśnicza w tym cyberprzemoc, cyberzagrożenia i odpowiedzialność prawna nieletnich to tematyka spotkania jastrzębskich policjantów z uczniami klas V-VI Szkoły Podstawowej nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju. Pogadanka była doskonałą okazją do powtórzenia zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych przez młodych ludzi i uświadomienia potrzeby rozsądnego korzystania z dóbr nowych technologii.
Jastrzębscy policjanci przeprowadzili spotkanie z uczniami klas V-VI ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie wysłuchali prelekcji policjantów na temat różnych form przemocy w tym przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy. Na spotkaniu omówiono temat zagrożeń, które mogą spotkać uczniów w cyberprzestrzeni oraz zasad, które należy stosować, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Zwrócono uwagę, żeby w każdym przypadku kiedy spotka ich niepokojąca sytuacja w Internecie, nie wahali się zwrócić o pomoc i powiedzieć o tym zaufanej osobie dorosłej.
W ramach kampanii #wiemcorobić nadkomisarz Aneta Zachrjasz oraz sierżant Grzegorz Suwisz omówili zjawiska takie jak child grooming i sextortion oraz wykształcenie nawyków i reakcji pozwalających chronić się przed tymi niebezpieczeństwami. Mundurowi przybliżyli uczestnikom, że zależy nam, aby każde dziecko, które doświadczyło przemocy online, zamiast odpowiadać sprawcy, czym prędzej zgłosiło zdarzenie właściwym instytucjom oraz aby nie wstydziło się, ani nie obawiało oceny czy odrzucenia ze strony dorosłych, którzy powinni je wspierać.
Spotkanie było też dobrą okazją, żeby przypomnieć regulacje prawne zawarte w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich i przypomnieć młodym ludziom, że czyny, których się dopuszczą, teraz mogą mieć wpływ na ich dalsze dorosłe życie.