Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Podsumowanie działań „Trzeźwość”

Data publikacji 04.03.2025

Dwóch kierowców straciło swoje uprawnienia - to efekt działań „Trzeźwość” przeprowadzonej w poniedziałek w Jastrzębiu-Zdroju. Apelujemy o rozwagę.

Wczoraj od wczesnych godzin porannych policjanci wydziału ruchu drogowego jastrzębskiej komendy przeprowadzali kontrolę w ramach akcji „Trzeźwość”.
Stróże prawa sprawdzali trzeźwość kierujących. Niestety dwóch kierowców pozwoliło sobie na jazdę mimo tego, iż byli po wpływem alkoholu.
Pierwszy z kierowców został zatrzymany do kontroli drogowej na ulicy Korfantego o godzinie 5:45. Badanie 40-letniego jastrzębianina, kierującego oplem wykazało ponad pół promila alkoholu. Mężczyzna będzie odpowiadał przed Sądem Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju za popełnione przestępstwo, za które grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Drugiego z kierowców mundurowi zatrzymali o godzinie 7:20 na ulicy Wodzisławskiej, był to 54-letni jastrzębianin, kierujący VW, który wsiadł za kierownicę, po użyciu alkoholu. Mężczyzna będzie odpowiadał za popełnione wykroczenie.

Przypominamy, że celem prowadzonej akcji „Trzeźwość” jest wyeliminowanie z naszych dróg tych, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu.

Nietrzeźwy kierowca stanowi ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Bezmyślne i nieodpowiedzialne zachowanie kierujących na tzw. "podwójnym gazie" każdego roku jest przyczyną wielu tragedii.
Prosimy o zachowanie zdrowego rozsądku i stosowanie się do zawsze aktualnej zasady: „Piłeś, nie jedź!”

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Powrót na górę strony