Wiadomości

Śląscy kontrterroryści oraz oddział i pododdziały prewencji - zawsze gotowi do działania

Data publikacji 17.01.2025

Rok 2024 był dla śląskiej Policji czasem intensywnej pracy i wyzwań w kwestii bezpieczeństwa regionu. Ogromną rolę w tym zakresie odegrały najliczniejsze jednostki śląskiej Policji, tj. Oddział Prewencji Policji w Katowicach, Samodzielne Pododdziały Prewencji Policji w Bielsku-Białej i Częstochowie oraz Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Katowicach. Jednostki te w minionym roku realizowały wiele zadań, zabezpieczeń, akcji, dynamicznych zatrzymań czy ćwiczeń i kolejny raz dowiodły, że ich działania mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców województwa śląskiego.

Oddział Prewencji Policji w Katowicach.

OPP w Katowicach na co dzień służbę pełni 636 funkcjonariuszy wspieranych przez 25 pracowników cywilnych. OPP, podzielony na kompanie prewencji i wzmocnienia, a także specjalistyczne zespoły, takie jak medyczny, transportu czy szkolenia, zapewnia wszechstronność działań.

W 2024 roku policjanci OPP zabezpieczyli setki imprez masowych – sportowych, kulturalnych i rozrywkowych – a także protestów i zgromadzeń publicznych. Szczególne znaczenie miały ich działania w ochronie terenów dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz w delegacjach poza garnizon, w tym na wschodnią granicę RP i teren garnizonu stołecznego.

Funkcjonariusze OPP wykazali się także wyjątkową wszechstronnością w patrolach sezonowych. Z sukcesami realizowali zadania w ramach patroli wodnych i rowerowych w okresie letnim oraz narciarskich w okresie zimowym. Bohaterskie działania policjantów, takie jak uratowanie życia czeskiego narciarza czy 60-letniego mężczyzny w Katowicach, jak również szybkie działania nad wodami, które przyczyniły się do odnalezienia zaginionego 12-latka, potwierdzają ich wysoki poziom wyszkolenia.

OPP to także przykład zaangażowania społecznego. W 2024 roku stróże prawa aktywnie wspierali akcje pomocowe, takie jak „Szlachetna Paczka” i odwiedziny dzieci w szpitalach.
Udział w zawodach sportowychsprawnościowychstrzeleckich czy ratowniczych przyniósł jednostce liczne sukcesy, a szkolenia z taktyki działania pododdziałów zwartych z żołnierzami potwierdziły ich ekspercką wiedzę.

Samodzielne Pododdziały Prewencji Policji w Bielsku-Białej i Częstochowie.

Nie można zapomnieć o policjantach z Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji w Bielsku-Białej i Częstochowie, których rola w zapewnianiu bezpieczeństwa oraz niesieniu pomocy jest nieoceniona. Mundurowi z tych jednostek przez cały rok udowadniali swoją wartość, angażując się w najtrudniejsze sytuacje.
W 2024 roku szczególnie wyróżnili się podczas działań ratunkowych w trakcie powodzi, które nawiedziły województwa śląskie i dolnośląskie. Ich profesjonalizm i determinacja pozwoliły na skuteczne wsparcie mieszkańców dotkniętych żywiołem.
Policjanci odegrali również kluczową rolę w sezonowych patrolach, dbając o bezpieczeństwo na stokach narciarskich w Szczyrku i Korbielowie oraz na akwenach wodnych powiatu żywieckiego. Dzięki ich obecności osoby aktywnie spędzające czas wolny mogły czuć się bezpiecznie.
Działania funkcjonariuszy nie ograniczały się jednak tylko do regionu. W 2024 roku funkcjonariusze z SPPP w Częstochowie aż 14-krotnie byli delegowani na tereny przygraniczne z Białorusią i Ukrainą w ramach operacji „Granica” i „Zapora”. Ich zadaniem było wzmacnianie granicy RP i przeciwdziałanie nielegalnej migracji na teren Unii Europejskiej.
W okresie wakacyjnym policjant z SPPP w Częstochowie, pełniąc służbę na terenach nadmorskich, dwukrotnie uratował życie. Raz, stosując chwyt Heimlicha, policjant udzielił pomocy 14-letniemu chłopcu, który podczas posiłku dławił się kawałkiem mięsa. Innym razem, mundurowy będąc po służbie na plaży w Rewalu, zauważył młodego chłopca tonącego w pobliżu falochronu. Policjant natychmiast ruszył na pomoc, ratując życie dziecka. Więcej o tych wydarzeniach możecie przeczytac w naszym komunikacie z sierpnia ubiegłego roku.
Funkcjonariusze aktywnie uczestniczyli również w szkoleniach i działaniach edukacyjnych. W 2024 roku w ramach współpracy z 131. i 132. Batalionem Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej przeszkolili łącznie 643 żołnierzy z zakresu działań pododdziałów zwartych.
Dodatkowo Zespół Szkolenia SPPP regularnie organizował prelekcje dla uczniów klas mundurowych, promując zawód policjanta. W ubiegłym roku w tego typu spotkaniach wzięło udział 150 uczniów.

SPKP Katowice – elitarna jednostka w walce z najgroźniejszymi przestępcami.

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Katowicach to jednostka, której działania koncentrują się na najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych sytuacjach. Funkcjonariusze SPKP w Katowicach wyszkoleni są przede wszystkim do fizycznego zwalczania terroryzmu oraz zatrzymań niebezpiecznych przestępców. Policjanci SPKP mogą być również użyci w sytuacjach, gdzie wymagana jest specjalistyczna wiedza i umiejętności - ponieważ wyszkoleni są w technikach wysokościowych (w tym w ratownictwie wysokościowym), pracach podwodnych, narciarstwie oraz medycynie taktycznej. Wśród nich są specjaliści od minerstwa i pirotechniki, strzelcy wyborowi, instruktorzy sztuk walki, a także czynni zawodowo ratownicy medyczni. W procesie szkolenia często współpracują z innymi jednostkami specjalnymi Policji i Wojska Polskiego, jak J.W. Agat, czy J.W.K w Lublińcu, aby wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Brali też udział w prestiżowych ćwiczeniach CEPEX, realizowanych w strategicznych miejscach, takich jak lotnisko w Pyrzowicach czy Stadion Śląski w Chorzowie. Policjanci Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji ciągle doskonalą swoje umiejętności, aby być przygotowanym na niestandardowe sytuacje. Są to ludzie z pasją, którą realizują zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Są wśród nich m.in skoczkowie spadochronowi, narciarze wysokogórscy, maratończycy.

Dzięki pracy mundurowych wszystkich ww. jednostek mieszkańcy województwa śląskiego mogą czuć się bezpiecznie każdego dnia. Ich postawa buduje również pozytywny wizerunek Policji jako formacji niezawodnej, otwartej na potrzeby obywateli i gotowej nieść pomoc w każdej sytuacji.

Powrót na górę strony