Wiadomości

Spotkanie w ramach Dni Bezpiecznej Szkoły z mundurowymi

Data publikacji 04.06.2024

W Zespole Szkół Specjalnych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla dzieci w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się spotkanie w ramach Dni Bezpiecznej Szkoły. Uczniowie gościli u siebie nadkomisarz Anetę Zacharjasz, sierżanta Grzegorza Suwisz oraz starszego aspiranta Halinę Semik, którzy poza kwestiami bezpieczeństwa, poruszyli istotne tematy, jakim jest odpowiedzialność prawna nieletnich, cyberzagrożenia, hejt, przestępstwa z użyciem przemocy.

Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy: młodsza i starsza. Z obiema grupami poruszane były zagadnienia z przepisów ruchu drogowego, jak i profilaktyki społecznej.
Dzieci młodsze z ruchu drogowego miały okazję przypomnieć sobie przepisy dotyczące pieszych oraz rowerzystów, poruszania się na hulajnodze.
Starsi, przepisy dotyczące nie tylko pieszych, rowerzystów, ale ze względu na wiek także przepisy dotyczące kierujących motorowerem, motocyklem, samochodem.
Policjanci prewencji przypomnieli uczestnikom takie pojęcia jak: rozbój, wymuszenie rozbójnicze, kradzież, naruszenie nietykalności cielesnej, groźby karalne - to tylko część pojęć, których znaczenie omówiono na prelekcjach.
Wszystko po to, aby uświadomić uczniom, że wraz z upływem lat, zaczynają prawnie odpowiadać za popełnione czyny.
Prowadzący spotkanie stróże prawa opowiedzieli uczniom, jakie występki najczęściej popełniają młodzi ludzie.
Mundurowi przestrzegali przed uleganiem namowom koleżanek, czy kolegów, którzy zachęcają np. do kradzieży kosmetyków czy słodyczy ze sklepów.
Uświadomili młodzieży, że finał tej pozornie niewinnej „zabawy” najczęściej nie jest przyjemny i kończy się w komendzie.
Poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa oraz zagadnienia związane z przemocą wśród rówieśników, cyberzagrożenia, cyberstalking, hejt, mowa nienawiści, przestępstwa z użyciem przemocy, treści rasistowskie i faszystowskie, totalitarne.
Na zakończenie był czas na zadawanie pytań oraz możliwość zobaczenia radiowozu policyjnego.

Zdjęcie przedstawiające upominki dla policjantów za zorganizowanie spotkania.

  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę oraz uczestników.
  • Zdjęcie przedstawiające dzieci oraz radiowóz.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantów oraz uczestników.
  • Zdjęcie przedstawiające policjanta oraz dzieci.
  • Zdjęcie przedstawiające policjanta oraz dzieci.
  • Zdjęcie przedstawiające policjanta oraz uczestników spotkania.
Powrót na górę strony