Wiadomości

Kierowała mercedesem, a tablica była z nissana

Data publikacji 03.06.2024

Poruszał się pojazdem, do którego przytwierdzone były tablice nieprzypisane do tego auta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, 41-latce grozi za ten czyn nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Zgodnie ze zmianami w Kodeksie Karnym jest to teraz przestępstwo. Dotyczy to również zakładania przerobionych lub podrobionych tablic, jak również kradzieży tablic rejestracyjnych.

Wczoraj około 15:30 w Jastrzębiu-Zdroju na ulicy Pszczyńskiej została zatrzymana 41-latka, która jechała bez włączonych świateł.
W trakcie kontroli w policyjnych bazach wyszło na jaw, iż poruszała się pojazdem marki mercedes, do którego były przytwierdzone tablice z nissana. Jak się później okazało, samochód był sprowadzony zza granicy i aby jeździć nim po drogach, założono mu tablice z innego pojazdu.
Kobieta za to przestępstwo będzie odpowiadała przed sądem. Za popełnione wykroczenia: kierowanie pojazdem bez wymaganego oświetlenia została ukarana mandatem karnym w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne, a za kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu otrzymała 1500 złotych mandatu oraz 3 punkty karne.

Zakładanie innej tablicy rejestracyjnej (nieprzypisanej do danego pojazdu) oraz zakładanie przerobionej lub podrobionej, zazwyczaj ma na celu uniknięcie konsekwencji przy popełnianiu czynu zabronionego. Niezależnie, czy to jest kradzież paliwa, chęć uniknięcia mandatów, w tym z fotoradarów, lub kiedy kierujący z różnych przyczyn nie powinien siadać za kierownicą (brak uprawnień, stan, w którym nie powinien prowadzić), aż do sytuacji, kiedy to sam pojazd nie powinien być prowadzony po drogach publicznych, przez status prawny lub stan techniczny.
Dotyczy to między innymi sytuacji, w której sprowadzany pojazd zza granicy został tam wyrejestrowany (tablice zdane), a kierujący wyrabia sobie identyczne tablice i porusza się na nich po drogach publicznych w Polsce.
Także kradzież tablic rejestracyjnych w nowych przepisach ujęta jest jako przestępstwo.
Przypominamy, iż od października 2023 roku czyn ten nie jest wykroczeniem, ale przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Powrót na górę strony