Wiadomości

Jednośladem z promilami

Data publikacji 15.05.2024

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-profilaktyczna „Jednośladem bezpiecznie do celu”, której celem jest kształtowanie właściwych postaw wśród miłośników „dwóch kółek”. Pamiętajmy, że jazda jednośladem jest często naszym hobby, ale należy korzystać z niego w pełni odpowiedzialnie. Niestety właśnie brakiem odpowiedzialności wykazał się 72-letni jastrzębianin, który wybrał się rowerem na przejażdżkę, mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Policjanci ruchu drogowego na ulicy Rybnickiej zatrzymali do kontroli rowerzystę, z uwagi na jego podejrzany styl jazdy. Jak wykazało badanie, rowerzysta miał 2 promile w wydychanym powietrzu. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Pamiętajmy, że nietrzeźwy rowerzysta, podobnie, jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego, stanowi duże zagrożenie na drodze zarówno dla siebie, jak i innych użytkowników dróg.

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są chronieni przez poduszkę powietrzną czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć. Dlatego przypominamy również o kasku oraz elementach odblaskowych. I chociaż w aktualnie obowiązujących przepisach ma obowiązku ich używania, musimy pamiętać, że zakładając kask, chronimy głowę - najbardziej narażoną na urazy część ciała. Natomiast kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe czy opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Powrót na górę strony