Wiadomości

Akt oskarżenia za wystawianie fałszywych faktur o wartości ponad 3,5 mln zł

Data publikacji 05.03.2024

Do Sądu Rejonowego w Zabrzu trafił akt oskarżenia przeciwko czterem osobom, którym zarzucono posługiwanie się nierzetelnymi lub podrobionymi fakturami i wyłudzenie nienależnego podatku VAT. Straty Skarbu Państwa szacuje się na prawie milion złotych. Przestępstwo jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Jastrzębscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej pracowali nad sprawą posługiwania się nierzetelnymi, fałszywymi fakturami VAT, w celu obniżenia wartości zobowiązań z tytułu należnego podatku. Postępowanie dotyczyło kilkunastu różnych firm.

Z ustaleń policjantów i Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju wynika, że osoby prowadzące agencję reklamową oraz firmy zajmujące się między innymi wydrukiem materiałów reklamowych, nadrukiem na abażury lamp, obrotem nieruchomościami i sprzedażą tych produktów, posługiwały się nierzetelnymi lub podrobionymi fakturami. Łącznie wystawiono ponad 500 faktur o łącznej wartości ponad 3,5 miliona złotych.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 40-latkowi i 31-latce z Zabrza oraz 38 i 53-letniemu mieszkańcowi Gliwic zarzutów dotyczących między innymi posługiwania się nierzetelnymi, fałszywymi fakturami oraz uszczuplenia należności publiczno-prawnej. Szacuje się, że straty poniesione przez Skarb Państwa wyniosły prawie milion złotych.

Do sądu trafił już akt oskarżenia. Przestępstwo jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony