Wiadomości

Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Data publikacji 04.01.2024

„Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie” - pod takim hasłem odbyło się spotkanie młodszego aspiranta Adama Toman z wydziału ruchu drogowego jastrzębskiej komendy z kursantami. Spotkanie odbyło się w jednej ze Szkółek Nauki Jazdy, gdzie mundurowy przypominał młodym i przyszłym kierowcom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyjaśniali również przyczyny najczęstszych zdarzeń drogowych.

Mundurowy z jastrzębskiej drogówki spotkał się z młodymi kierowcami oraz z tymi, którzy w najbliższym czasie planują nimi zostać. Policjant uświadomił im, z jakimi niebezpieczeństwami mogą spotkać się na drodze oraz jakie zagrożenia sami mogą spowodować, jako uczestnicy ruchu drogowego. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”. Była to wspólna inicjatywa jastrzębskiej policji oraz Szkółki.
Spotkanie rozpoczęło się prelekcją, dotycząca bezpieczeństwa i ogólnych zasad ruchu drogowego, z uwzględnieniem zmian w przepisach. Szczególną uwagę stróż prawa zwrócił na wykroczenia, popełniane najczęściej przez młodych kierowców. Policjant przypominał, jakie zagrożenia wynikają z przekraczania dozwolonej prędkości czy nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu.
Policjant przestrzegał przyszłych kierowców przed nierozważnym zachowaniem, które może skutkować utratą dopiero co uzyskanych uprawnień. Nietrzeźwość, brawura, nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa, zachowanie odpowiedniej odległości i obowiązek jazdy prawym pasem ruchu to tylko niektóre z poruszonych tematów. Stróż prawa tłumaczyli kursantom, że na drodze będą musieli uważać nie tylko na siebie, ale także na innych uczestników ruchu drogowego. Przypomniał też o ostatnich zmianach w przepisach ruchu drogowego i prawidłowym przejeżdżaniu przez przejścia dla pieszych oraz zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie tych przejść.


Przypominamy wszystkim młodym kierowcom, że w pierwszych dwóch latach od uzyskania uprawnień muszą szczególnie uważać na drodze i przestrzegać przepisów. Jeśli zdarzy im się w tym okresie popełnić wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym takie jak:
• przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h,
• spowodowanie kolizji drogowej,
• nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
• wyprzedzanie wbrew zakazom,
• wjazd za sygnalizator przy czerwonym świetle,
to po dwóch takich zarejestrowanych wykroczeniach tzw. okres próbny może zostać wydłużony z 2 do 4 lat. Jeśli w tym okresie młody kierowca popełni trzy takie wykroczenia, to straci prawo jazdy i będzie zmuszony ponownie zdawać egzamin.


Apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami.

  • Zdjęcie przedstawiające policjanta w trakcie wykładu.
  • Zdjęcie przedstawiające policjanta oraz kursantów.
  • Zdjęcie przedstawiające policjanta oraz kursantów.
Powrót na górę strony