Wiadomości

Kampania „Biała Wstążka” z jastrzębskimi mundurowymi

Data publikacji 04.12.2023

Kampania „Biała Wstążka” to jedna z największych na świecie kampanii mających na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Szczytna inicjatywa prowadzona jest w ponad 55 krajach, a stworzona została przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. W kampanię, która na celu ma, przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet włączyli się, jak co roku również jastrzębscy stróże prawa.

Kampania „Biała wstążka” zrodziła się w Kanadzie. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy to w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a kolejnych 13 ranił. Napastnik twierdził, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to kobiety zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Rozpoczynający swoje działania jako symbol akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności. Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Kampania ta w obecnych czasach przenosi się także na inne obszary, takie jak np. hejt, obrażanie, wyzywanie w sieci. W walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania włączyli się kolejni stróże prawa. Jastrzębscy mundurowi w towarzystwie pracowników socjalnych mówili o kampanii na terenie miasta, a profilaktyk policyjny nadkomisarz Aneta Zacharjasz w trakcie spotkań z mieszkańcami naszego miasta naświetla tematykę związaną z przemocą, hejtem, mową nienawiści.

  • Zdjęcie przedstawiające mundur policyjny z przypiętą białą wstążką.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę, pracownice Ośrodka Opieki Społecznej oraz kobietę i dwóch mężczyzn.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę, pracownice Ośrodka Opieki Społecznej oraz mężczyznę, któremu wręczono białą kokardkę.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę, pracownice Ośrodka Opieki Społecznej  w momencie podawania ręki przez policjantkę jednemu z mężczyzn.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę, pracownice Ośrodka Opieki Społecznej oraz mężczyznę który otrzymał białą wstążkę.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę, pracownice Ośrodka Opieki Społecznej oraz mężczyznę z nimi rozmawiającymi.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę, pracownice Ośrodka Opieki Społecznej oraz trzy osoby w trakcie rozmowy.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę, pracownice Ośrodka Opieki Społecznej w trakcie przypinania białej wstążki mężczyźnie.
  • Zdjęcie przedstawiające moment przypinania do kurtki białej wstążki.
Powrót na górę strony