Wiadomości

Kolejne spotkanie mundurowych z mieszkańcami

Data publikacji 28.09.2023

Jednym z głównych zadań dzielnicowego jest inicjowanie i uczestniczenie w spotkaniach z mieszkańcami swojego rewiru. W poniedziałek takie spotkanie miało miejsce w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu-Zdroju. Dzielnicowi: asp. szt. Paweł Surówka i mł. asp. Mateusz Kopacz oraz jastrzębski profilaktyk nadkomisarz Aneta Zacharjasz rozmawiali o bezpieczeństwie z mieszkańcami.

W ramach powadzonych działań profilaktycznych 4 września 2023 roku dzielnicowi z osiedla Przyjaźń, Bogoczowiec, Boża Góra Prawa, asp. szt. Paweł Surówka oraz mł. asp. Mateusz Kopacz wraz z policyjnym profilaktykiem nadkomisarz Anetą Zacharjasz spotkali się z mieszkańcami, aby porozmawiać o bezpieczeństwie.
Na zaproszenie do udziału w konsultacjach licznie odpowiedzieli mieszkańcy osiedli. Zainicjowane spotkanie miało na celu poruszyć tematy przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, pomocy społecznej, demoralizacji, cyberprzestępczości, zjawiskom narkomanii.


Mundurowi opowiadali uczestnikom o niebezpieczeństwach, z jakimi może się spotkać człowiek w każdym wieku. Rozmawiali o środkach odurzających, substancjach psychotropowych oraz uzależnieniach. Informowali, gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożeń, szczególnie dotyczących narkotyków i dopalaczy.
Jednym z głównych celów spotkania było jednak uczulenie słuchaczy, ich rodzin oraz znajomych na działanie oszustów, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze lub samotnie mieszkające. Stróże prawa wskazali sposoby działania przestępców oraz przekazali wiedzę, w jaki sposób działać, kiedy dojdzie usiłowania lub dokonania oszustwa. Podczas spotkania omówione zostały najczęściej wykorzystywane przez przestępców metody oszustw, czyli „na wnuczka”, „funkcjonariusza CBŚP”, „policjanta”, „pracowników społecznych”, oszustwo metodą „spoofingu”, na „blika” oraz przy pomocy fałszywych SMS-ów. Seniorzy, którzy wzięli udział w spotkaniu, podzielili się swoimi bogatymi doświadczeniami.
Policjanci wyjaśnili, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu. Omówili korzyści oraz zagrożenia płynące z użytkowania komputera i Internetu. Starali się uświadomić zebranym, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a za popełnianie czynów zabronionych w sieci również ponosi się odpowiedzialność.
Podczas spotkania, mundurowi przybliżyli także, czym jest przemoc oraz jakie są jej rodzaje i formy. Omówione zostały takie zagadnienia, jak przemoc rówieśnicza, przemoc w rodzinie i cyberprzemoc. Obecni dowiedzieli się, że oprócz przemocy fizycznej i słownej pośrednią formą może być również ta wyrażona za pomocą gestów, mimiki, a także izolowania i manipulowania relacjami.
Zebranym wyjaśniony został również aspekt odpowiedzialności karnej za stosowanie przemocy. Policjanci omówili, jakie mogą być następstwa przemocy i jaki wpływ ma ona na osobę, która jej doświadcza. Była to również okazja do zasygnalizowania, że będąc świadkiem agresji wobec innej osoby, moralnie stajemy się współodpowiedzialni za skutki takiego zachowania.


Zebranych na spotkaniu mieszkańców zapoznano z zasadami użytkowania narzędzia sygnalizowania zagrożeń, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przedstawiono i omówiono aplikację Moja Komenda.
Wszystkie wskazówki i uwagi mieszkańców posłużą w planowaniu nowych półrocznych planów priorytetowych w podległych rejonach służbowych.

W strukturze Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju służy 20 dzielnicowych. Mundurowi uczestniczą przez cały rok w różnego rodzaju spotkaniach profilaktycznych z mieszkańcami, z którymi to jako policjanci pierwszego kontaktu mają bardzo dobre relacje. Praca ta jest wykonywana przez nich, już od kilku dobrych lat, co pozwala na wypracowanie w społeczeństwie dobrych relacji.

Powrót na górę strony