Wiadomości

Festyn Rodzinny w przedszkolu

Data publikacji 23.06.2023

Festyn Rodzinny w Przedszkolu nr 6 przy ulicy Wielkopolskiej dla jastrzębskich policjantów okazał się niebywałą okazją do promowania bezpiecznych zachowań w ramach kampanii: „Bezpieczeństwo Najmłodszych”, „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” i „Bezpieczne wakacje”.

„Bezpieczeństwo Najmłodszych” pod takim hasłem odbył się festyn rodzinny, zorganizowany przy Publicznym Przedszkolu nr 6 przy ul. Wielkopolskiej w Jastrzębiu-Zdroju. W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń.

Najmłodsi zwykle nie są na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne. Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia.

W miniony wtorek, z dziećmi uczęszczającymi do przedszkola nr 6 oraz ich starszym rodzeństwem, rodzicami, dziadkami, rozmawiali jastrzębscy dzielnicowi oraz policjanci zajmujący się na co dzień profilaktyką społeczną. Mundurowi przekazywali informacje na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci. Uczulali opiekunów na reagowanie na sytuacje, które mogą doprowadzić nie tylko do chwilowego zagubienia się pociech, ale także do poważnych zdarzeń, jak zabranie (porwanie) dziecka czy wyrządzenie mu krzywdy przez osoby obce. Przy okazji spotkania policjanci przestrzegali przed kontaktem z obcymi osobami i przypominali najmłodszym mieszkańcom miasta o tym, jak powinny zachowywać się podczas takiego kontaktu, zwłaszcza w sytuacji, gdy zamiary obcych zagrażają ich bezpieczeństwu. Mundurowi mieli okazje także, aby przybliżyć problem narkotyków i dopalaczy, który dotyka coraz to młodsze dzieci. 

Stróże prawa przygotowali dla najmłodszych uczestników wiele atrakcji. Każdy milusiński mógł usiąść w radiowozie i włączyć policyjne syreny oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie siedząc na policyjnym motorze.
Spotkanie było też okazją do poruszenia tematu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Policjanci przypominali dzieciom, jakie zachowania i postawy na ulicy i w jej pobliżu są odpowiednie i, których bezwzględnie należy przestrzegać, by uniknąć zagrożeń.

  • Zdjęcie przedstawiające dyplom.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantów oraz uczestników festynu.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę oraz dzieci.
  • Zdjęcie przedstawiające dziewczynkę na motocyklu.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantkę oraz uczestników.
  • Zdjęcie przedstawiające policjantów.
Powrót na górę strony