Wiadomości

Panie uczyły się samoobrony w ramach kampanii „Biała Wstążka”

Data publikacji 02.12.2022

W Jastrzębiu-Zdroju kobiety wzięły udział w zajęciach „Samoobrony dla kobiet”, które zostały przeprowadzone przez emerytowanego policjanta jastrzębskiej komendy Marka Kropiwnickiego oraz Panią Władysławę Pietroszek. Spotkanie zostało przeprowadzone z okazji trwania kampanii „Biała Wstążka”. Część Pań uczestniczących w ćwiczeniach to pracownice Ośrodka Opieki Społecznej, które często mają do czynienia z agresywnymi ludźmi i bywa, że w swojej pracy czują się zagrożone.

Emerytowany policjant jastrzębskiej komendy Marek Kropiwnicki wraz z Panią Władysławą Pietroszek przeprowadził zajęcia z samoobrony dla wszystkich zainteresowanych kobiet oraz pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Policjant w trakcie swojej służby był instruktorem technik i taktyki interwencji. Kobiety w życiu codziennym mogą być narażone na różnego rodzaju przemoc, jak i urzędnicy nierzadko spotykają się z agresją ze strony petentów. Zajęcia zorganizowane były, aby wzmocnić ich poczucie bezpieczeństwa i asertywność.

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania.


Inicjatorem kampanii „Białej Wstążki” w Jastrzębiu-Zdroju jest Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający w naszym mieście. W tegoroczną kampanię włączyli się przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej, Komendy Miejskiej Policji, Sądu Rejonowego, Straży Miejskiej, Urzędu Miasta – Wydział Edukacji i Wydział Dialogu Społecznego. Ponadto akcję wsparli: firma zewnętrzne, MOSiR oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA (sekcja polska). Akcja prowadzona jest w mieście po raz 6. Kampanię honorowym patronatem objęła prezydent miasta Anna Hetman.

Zdjęcie przedstawiające kobiety w trakcie zajęć samoobrony.

 

Zdjęcie przedstawiające kobiety w trakcie zajęć samoobrony.


Była to także okazja do nabycia podstawowych umiejętności obronnych, nabrania pewności siebie i odporności na stresowe sytuacje związane z atakiem. Policjant zwracał uwagę na psychologiczne aspekty zachowania się w momencie zagrożenia. Panie dostały także praktyczne wskazówki, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające policjantkę oraz osoby prowadzące spotkanie.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające policjantkę w trakcie przemawiania do uczestników.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające jak osoby prowadzące zajęcia pokazują jak się bronić.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające jak osoby prowadzące zajęcia pokazują jak kobieta ma uderzać.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające jak osoby prowadzące zajęcia pokaują jak uderzyć prawidłowi aby się obronić.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające jak jedna z osób prowadzących zajęcia ma założony kask i pokazuje gdzie w trakcie ataku kobieta ma uderzyć.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające jak osoby prowadzące zajęcia pokazują gdzie uderzać w trakcie ataku.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające jak osoby prowadzące zajęcia pokazują jak agresor może uderzyć.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające jak osoby prowadzące zajęcia pokazują jak uderzać.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające osoby prowadzące zajęcia pokazujące uderzenia.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające jak się bronić.
 • Zdjęcie kolorowe przedstawiające jak osoby prowadzące zajęcia oraz uczestniczki.
Powrót na górę strony