Akt oskarżenia przeciwko 3 osobom w sprawie wyłudzenia morfiny poprzez sfałszowane recepty oraz „pranie brudnych pieniędzy”
Kryminalni z Jastrzębia-Zdroju namierzyli i zatrzymali grupę osób do sprawy sfałszowanych recept na morfinę, „pranie brudnych pieniędzy” oraz posiadania i sprzedaży środków odurzających. Cała akcja rozpoczęła się w 2021 roku. Do sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko 3 osobom. Teraz grozi im kara nawet do 15 lat więzienia.
Sprawa miała swój początek w ubiegłym roku, kiedy to do jastrzębskiej komendy zgłosiła się przedstawicielka jednej z miejskich aptek i powiadomiła, że jakiś mężczyzna próbował zrealizować receptę na tabletki zawierające morfinę. Po jakimś czasie w tej samej aptece pojawił się znów podejrzany mężczyzna, który chciał zrealizować receptę na morfinę, wtedy farmaceutka powiadomiła mundurowych o próbie kolejnego oszustwa. Nad sprawą pracowali już kryminalni, którzy natychmiast udali się na miejsce i zatrzymali podejrzanego.
Śledczy ustalili, że osoba zatrzymana realizowała podrobione recepty w wielu aptekach. Po zebraniu materiału dowodowego kryminalni przystąpili do realizacji śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju. Jastrzębscy policjanci na terenie całej Polski dokonali w sumie zatrzymań 6 osób w wieku od 24 do 28 lat, które posiadały znaczne ilości środków narkotycznych, „prali brudne pieniądze” oraz fałszowali i sprzedawali podrobione recepty, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Jeden z zatrzymanych to 26-latek, mieszkaniec Wrocławia, który pomógł w stworzeniu aplikacji umożliwiającej wystawianie fałszywych recept lekarskich. Druk zawierał kod recepty, podmiot wystawiający receptę, dane pacjenta oraz dowolny lek.
Oskarżeni realizowali recepty w różnych aptekach na terenie całego kraju, między innymi we Wrocławiu, Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Knurowie, Warszawie i Gorzowie Wielkopolskim.
Do Sądu trafił akt oskarżenia w sprawie dwóch mężczyzn w wieku 26 lat oraz 26-letniej kobiety. Oskarżeni usłyszeli zarzuty. Odpowiedzą za posiadanie znacznych ilości środków narkotycznych, sprzedaż morfiny, jak i innych narkotyków oraz fałszowanie recept. Łącznie przedstawiono im 25 zarzutów. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.