Wiadomości

Dzieci pogryzione przez psa

Data publikacji 17.01.2022

Wczoraj na jednym z placów zabaw przy ul. Arki Bożka pies pogryzł 3 i 4-letnie dziecko. Obrażenia na szczęście były niegroźne. Dokładne okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniane. Policja apeluje do rodziców i opiekunów o dbanie o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 11.00 przy ulicy Arki Bożka w Jastrzebiu-Zdroju. Dzieci bawiące się na placu zabaw zostały zaatakowane przez psa, który nie miał założonego kagańca ani smyczy. 4-letni chłopiec został ugryziony w udo, a jego o rok młodsza siostra w palec ręki. Rodzice byli wraz z dziećmi na placu zabaw jednakże nie zdążyli zareagować. Piesek był pod opieką swojego właściciela, który uważał, że piesek jest zaszczepiony, wiec nic się nie stało. Na szczęście nic poważnego dzieciom się nie stało. Właścicielka psa okazała książeczkę szczepienia. Dokładne okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniane.


Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Skutki zachowań psów wynikają najczęściej z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie terminów szczepień, niewłaściwe warunki bytowe, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa, pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!


Podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel:


Odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów
USTAWA z dnia 16 września 2011 r."o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach", oraz ustawa z dnia 20 maja 1971 r. kodeks wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązku należytej kontroli swojego psa, udając się z nim w miejsca ogólnodostępne.


Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga, jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie, obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej, czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności, związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy, jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady Miasta/Gminy.
Nakazy co do sposobu trzymania psa na smyczy lub w kagańcu może ponadto wynikać z regulaminów wewnętrznych przewoźników (dotyczy to np. większości komunikacji miejskich i zbiorowych), obiektów sportowych czy centrów handlowych. Regulamin taki może przewidywać własną sankcję finansową za nieprzestrzeganie jego postanowień.
Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tę kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166.

Powrót na górę strony