Wiadomości

"Bezpieczna Woda"

Data publikacji 01.08.2012

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna "Bezpieczna Woda", której celem jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej.

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna "Bezpieczna Woda", której celem jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej.
Przedsięwzięcie realizowane jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Zdrowia, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Polską Organizacją Turystyczną, Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Komendą Główną Policji. Ideą akcji jest zmniejszenie liczby wypadków podczas wakacji, poprzez przestrzeganie i wypracowanie bezpiecznych zachowań nad wodą wśród dzieci młodzieży.

Wielu tragediom, do których dochodzi nad akwenami wodnymi, udałoby się zapobiec, gdyby każdy z nas pamiętał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też nie zapominajmy o tym, aby:

 

  • kąpać się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników ("dzikie kąpieliska" mają nieznane dno i głębokość, poza tym woda w nich może być skażona);
  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
  • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.


Więcej informacji dotyczących akcji "Bezpieczna Woda" na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

 

Powrót na górę strony