Wiadomości

Akcja "Pasy" w Jastrzębiu-Zdroju

Data publikacji 12.05.2011

Wczoraj na terenie całego województwa, a więc także w Jastrzębiu-Zdroju policjanci prowadzili działania profilaktyczno–kontrolne pk. „PASY”.

Wczoraj na terenie całego województwa, a więc także w Jastrzębiu-Zdroju policjanci prowadzili działania profilaktyczno–kontrolne pk. „PASY”.
Były to działania mające na celu kontrolę przestrzegania przez kierujących przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa a także zwrócenia uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencji jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów, oraz jak niebezpieczne jest nieprawidłowe przewożenie dzieci bez fotelików lub w fotelikach niedostosowanych do ich wieku wzrostu lub wagi.

 

Punkty kontrolne w Jastrzębiu-Zdroju zlokalizowane były w różnych częściach miasta. Policjanci ujawnili 20 wskazanych wykroczeń. 

Przypominamy, że:

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa wynika z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. 

Art 39.1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy z zastrzeżeniem ust. 3.

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

- osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,
- kobiety w widocznej ciąży,
- kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera,
- instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,
- policjanta, funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Służby Więziennej , żołnierza Sił Zbrojnych podczas przewożenia osoby zatrzymanej,
- funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych,
- zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,
- konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,
- osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej w noszach lub w wózku inwalidzkim. 

W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu , przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Przepis art. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Ponadto w art. 45 ust 2 ustawodawca, określił zasady przewożenia dzieci w pojeździe kategorycznie zabraniając:
przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, przewożenia poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.45 MB)

Powrót na górę strony