Bezpieczne wakacje - w domu
Wkrótce rozpoczną się wakacje, czas beztroski i zabawy dzieci oraz młodzieży szkolnej. W głowie wielu brzmi ostatni dzwonek, a marzeniem nie jednej osoby jest już przygoda, podróże, wycieczki, radość, kąpiele i zabawa. Jak być bezpiecznym w i poza domem? Jak unikać zagrożeń? Jak zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie przed wyjazdem? Jak zachować się podczas podróży w różnego rodzaju środkach transportu? Do końca roku szkolnego jest jeszcze moment by udzielić odpowiedzi.
Niewiele czasu pozostało do zakończenia roku szkolnego. Wkrótce rozpoczną się wakacje, czas beztroski i zabawy dzieci oraz młodzieży szkolnej. W głowie wielu brzmi już ostatni dzwonek, a marzeniem nie jednej osoby jest przygoda, podróże, wycieczki, radość, kąpiele i zabawa.
Jak być bezpiecznym w i poza domem? Jak unikać zagrożeń? Jak zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie przed wyjazdem? Jak zachować się podczas podróży w różnego rodzaju środkach transportu? Do końca roku szkolnego jest jeszcze moment by udzielić odpowiedzi.
Bezpieczeństwo w domu
Część dzieci od razu wyjedzie na kolonie czy obozy. Wiele jednak pozostanie w domach, oczekując na urlopy opiekunów. Niestety są też tacy którzy w ogóle nigdzie nie wyjadą. Trzeba zadbać o ich bezpieczeństwo i przypomnieć im, że:
- Nie wolno nikogo obcego wpuszczać do domu. W razie niespodziewanej wizyty osób znajomych, koleżanek, kolegów swoich czy rodziców telefonicznie o odwiedzinach poinformować opiekunów.
- Bezwzględnie o każdej porze, drzwi do mieszkania powinny być zamknięte na zamek.
- Nie wolno mówić nikomu o nieobecności rodziców, godzinach w jakich pracują i wracają do domu.
- Nie każdy toleruje głośną muzykę i zachowanie. Trzeba wiedzieć jak zachowuje się dziecko w czasie naszej nieobecności. Informacje takie można uzyskać np. od zaufanego sąsiada.
- Nie wolno chwalić się tym co cenne znajduje się w domu.
- Dziecko nie powinno również chwalić się planami rodziców (zakupy, wakacje itp.)
- Przed każdym wyjściem z domu trzeba zamykać okna i drzwi, pilnować trzeba kluczy z mieszkania. Sprawdzać czy wszystko zostało wyłączone (prąd, woda, gaz).
- Bezwzględnie należy przestrzec dzieci przez przygodnymi znajomościami.
- zwracać uwagę na ilość spędzanego czasu przed komputerem.
- Zawsze bez względu na miejsce pobytu, należy pozostawać w kontakcie z dzieckiem, wiedzieć gdzie i z kim idzie, kiedy wróci. Dziecko musi wiedzieć też, że nie jest to próba ciągłej kontroli a jedynie troska o nie.