Wiadomości

Obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej

Data publikacji 17.04.2010

W kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ulicy 1-go Maja w Jastrzębiu Zdroju, odbyły się obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej pod honorowym patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Prezydenta Miasta Jastrzębia Zdroju. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej.

W kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ulicy 1-go Maja w Jastrzębiu Zdroju, odbyły się obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej pod honorowym patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Prezydenta Miasta Jastrzębia Zdroju. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej. Po nabożeństwie, odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pamięci zamordowanych żołnierzy i policjantów. Zgodnie z planem piątkowych obchodów, odbył się I Jastrzębski Bieg Katyński oraz Konferencja zorganizowana przez IPN na temat zbrodni, dokonanej w 1940 roku. Uhonorowano laureatów biegu katyńskiego oraz konkursu plastycznego o tematyce katyńskiej. Z powodu trwającej żałoby narodowej, niektóre zaplanowanych punktów programowych zostały pominięte. Uczczona została również pamięć tragicznie zmarłych Polaków, którzy zginęli 10 kwietnia w katastrofie lotniczej samolotu prezydenckiego. 
Z ramienia Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu Zdroju w obchodach rocznicowych uczestniczyli policjanci oraz kadra kierownicza jednostki, na czele z Komendantem Miejskim podinspektorem Dariuszem Matusiakiem, który miał zaszczyt przemówić do osób obecnych na uroczystościach.

********************************************************************************************

„Panie Prezydencie, Panie Pośle, Dostojni księża jastrzębskich dekanatów, Szanowni członkowie rodzin ofiar katyńskich, Szanowni Państwo!

Niech mi będzie wolno w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach Pana nadinsp. Dariusza Biela, moim własnym oraz w imieniu wszystkich policjantów i pracowników Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu Zdroju podziękować wszystkim osobom, a w szczególności Panu Andrzejowi Kamińskiemu za ta wspaniałą inicjatywę, która pozwala oddać cześć mieszkańcom ziemi jastrzębskiej pomordowanym bestialsko w 1940 roku. 

Spotykamy się na uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć mieszkańców ziemi jastrzębskiej zamordowanych bestialsko w Katyniu, Kalininie i Charkowie przez sowieckie NKWD. 
Spotykamy się w roku, w którym przypada 70 rocznica tej straszliwej zbrodni, rocznica jakże bolesna, bo naznaczona krwią naszych rodaków, którzy zginęli w katastrofie lotniczej na tej samej ziemi, w której spoczywają ciała ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 roku.

Moralny obowiązek wobec ofiar bolszewickiego aparatu terroru oraz wspólnota munduru i wykonywanego zawodu każą nam, współcześnie żyjącym policjantom, pamiętać o tej zbrodni i oddawać hołd poległym bohaterom.

W 1939 roku do sowieckiej niewoli trafili polscy oficerowie, urzędnicy, naukowcy i nauczyciele. Według szacunkowych danych, we wrześniu 1939 roku na kresach wschodnich internowano 12 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników policji. Zatrzymanych umieszczono w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Do niewoli trafili również kapelani wojskowi różnych wyznań. 

5 marca 1940 roku na wniosek Ławrientija Berii Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR, Biuro Polityczne Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewickiej podjęło decyzję o rozstrzelaniu niemal 15 tysięcy jeńców przebywających w tych obozach. Uznano ich za „zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy radzieckiej”. Zgodnie z wnioskiem Berii rozstrzelanie miało zostać przeprowadzone bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia.. Pod tą decyzją podpisał się osobiście Stalin oraz Woroszyłow, Mołotow i Mikojan a poparli ją również Kalinin i Kaganowicz. 

Na tej podstawie w dniu 22 marca 1940 roku Beria wydał rozkaz nr 00350 o „rozładowaniu” więzień NKWD, więzień, w których większość stanowili polscy oficerowie i policjanci.

Wśród ofiar mordu znalazło się dziewięciu mieszkańców ziemi jastrzębskiej, uczestników powstań śląskich.

Paweł Achtelik- ur. w 1912 roku w Rachowicach koło Gliwic. Nauczyciel w szkole w Ruptawie. Harcmistrz, uczestnik kampanii wrześniowej. Zamordowany w Katyniu.

Jan Abrachamczyk- ur. w 1897 roku w Niewiadomiu Dolnym. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestnik powstań śląskich. Od 1922 roku funkcjonariusz Policji Województwa Śląskiego. Od 1927 roku na posterunku w Jastrzębiu Zdroju. Zamordowany w Kalininie.

Władysław Jankowski - ur. w 1900 roku. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Uczestniczył w wojnie polsko - bolszewickiej w 1920 roku oraz kampanii wrześniowej. Zamordowany w Charkowie.

Paweł Kopyto - ur. w 1909 roku w Jastrzębiu Zdroju. Posterunkowy w Boguminie Nowym. Zamordowany w Kalininie.

Franciszek Krawiec - ur. w 1898 roku w Jemielnicy koło Strzelec Opolskich. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestnik powstań śląskich. Od 1934 roku posterunkowy w Jastrzębiu Zdroju. Zamordowany w Kalininie.

Rudolf Piksa - ur. w 1895 roku w Szerokiej. Uczestnik powstań śląskich. Przodownik Policji Województwa Śląskiego na posterunkach w powiecie cieszyńskim. Zamordowany w Kalininie.

Jan Powała - ur. w 1896 roku w Pszowie. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestnik powstań śląskich. W latach 1927-1930 na służbie w Jastrzębiu Zdroju. W 1938 roku mianowany przodownikiem Policji Województwa Śląskiego. Zamordowany w Kalininie.

Józef Sternadel - ur. w 1898 roku w Ruptawie. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestnik powstań śląskich. Starszy posterunkowy Policji Województwa Śląskiego. Zamordowany w Kalininie.

Teofil Szczęsny - ur. w 1895 roku w Marklowicach koło Wodzisławia Śląskiego. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestnik powstań śląskich. W latach 1928-1939 komendant posterunku w Jastrzębiu Zdroju. Przodownik Policji Województwa Śląskiego. Zamordowany w Kalininie.

„Był policjantem, to wystarczy, by go rozstrzelać”- powiedział na jednym z przesłuchań szef kalinińskiego NKWD – Dmitrij Stefanowicz Tokariew, później generał bezpieczeństwa państwowego w Kazaniu.

Prawda o wydarzeniach katyńskich, według oprawców, miała nigdy nie wyjść na światło dzienne. Dzięki niezłomności i poświęceniu wielu ludzi ukrycie tej prawdy stało się niemożliwe a Katyń stał się symbolem zbrodni, dokonanej na niewinnych ludziach przez bezwzględnych katów. 
To symbol męczeństwa Polaków godny najwyższego szacunku.

My współcześni policjanci jesteśmy dumni, że możemy być spadkobiercami tej wspaniałej tradycji służby policjantów II Rzeczypospolitej, policjantów, którzy za swą miłość do ojczyzny zapłacili najwyższą cenę, cenę własnego życia.”

Chwała bohaterom!

Cześć ich pamięci!

  • foto - JasNet
Powrót na górę strony