Wiadomości

Ratujmy Każdego-Rok Pieszego-Kolejny Krok

Data publikacji 19.01.2010

Rok 2009 dla śląskich jednostek policji – w tym również dla jednostki jastrzębskiej przebiegał między innymi pod hasłem wojewódzkiej kampanii „2009-rok pieszego”. Na bieżąco na stronie jastrzębskiej Komendy informowaliśmy państwa jak przebiega kampania i w przystępny sposób nakreśliliśmy jakie są jej założenia i cele. Dziś przedsięwzięcie wchodzi w kolejny etap, pod hasłem „Ratujmy Każdego-Rok Pieszego-Kolejny Krok” .

Rok 2009 dla śląskich jednostek policji – w tym również dla jednostki jastrzębskiej przebiegał między innymi pod hasłem wojewódzkiej kampanii „2009-rok pieszego”. Na bieżąco na stronie jastrzębskiej Komendy informowaliśmy państwa jak przebiega kampania w mieście oraz w przystępny sposób nakreśliliśmy jakie są jej założenia i cele. Dziś przedsięwzięcie wchodzi w kolejny etap.  „Ratujmy Każdego-Rok Pieszego-Kolejny Krok” jest kontynuacją dla ubiegłorocznych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na powstanie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, przekłada się zarówno niewłaściwe zachowanie pieszych w rejonie dróg, jak i niezgodne z przepisami drogowymi zachowanie kierujących pojazdami. 

Nie dalej jak wczoraj około godziny 15:15 na Alei Piłsudskiego doszło do wypadku drogowego z udziałem pieszego. Ucierpiała w nim 12-letnia dziewczynka. Policjanci wstępnie ustalili, że kierowca samochodu maki Peugeot 43-letni mieszkaniec Katowic nie udzielił pierwszeństwa dziecku, które znajdowało się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Jastrzębianka z urazem głowy i z ogólnymi potłuczeniami ciała została przewieziona do szpitala. 


Zdj. ze zdarzenia 18.01.2010r.

Przykład ten pokazuje, że pieszy w bliskim kontakcie z jadącym pojazdem jest praktycznie bez szans. To też świadomi tego, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni bacznie zwracać uwagę na siebie podczas korzystaniu z dróg. Między innymi tą właśnie świadomość wypracować ma w pieszych i kierujących kampania skierowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niczym bowiem jest - nie odnosząc się do podanego przykładu, uznanie niewinności rannej w wypadku drogowym osobie, znajdującej się na szpitalnym łóżku czy wózku inwalidzkim. Dlatego szereg podjętych działań, które związane były z ubiegłoroczną kampanią, a które prowadzone były również w Jastrzębiu Zdroju,(www.jastrzebie.slaska.policja.gov.pl/rok-pieszego/) będą kontynuowane.

Powrót na górę strony