Wiadomości

Policjanci na festynie u przedszkolaków. „Mamo! Tato! Tutaj jestem!”

Data publikacji 06.09.2021

W przedszkolu „Mali Pasjonaci” odbył sie festyn rekreacyjno-kulturalny, w którym udział wzięli również policjanci. Mundurowi rozmawiali zarówno z rodzicami, dziadkami, jak i z dziećmi, promując założenia nowej kampanii społecznej pn. „Mamo! Tato! Tutaj jestem!”. Głównym celem nowych działań jest ochrona najmłodszych przed zaginięciami.

W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń.


Najmłodsi zwykle nie są na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne. Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia.


W minioną sobotę, z dziećmi uczęszczającymi do przedszkola „Mali Pasjonaci” oraz ich starszym rodzeństwem, rodzicami, dziadkami, rozmawiali jastrzębscy dzielnicowi oraz policjanci zajmujący się na co dzień profilaktyką społeczną. Mundurowi przekazywali informacje na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci. Uczulali opiekunów na reagowanie na sytuacje, które mogą doprowadzić nie tylko do chwilowego zagubienia się pociech, ale także do poważnych zdarzeń, jak zabranie (porwanie) dziecka czy wyrządzenie mu krzywdy przez osoby obce. Przy okazji spotkania policjanci przestrzegali przed kontaktem z obcymi osobami i przypominali najmłodszym mieszkańcom miasta o tym, jak powinny zachowywać się podczas takiego kontaktu, zwłaszcza w sytuacji, gdy zamiary obcych zagrażają ich bezpieczeństwu.


Stróże prawa przygotowali dla najmłodszych uczestników wiele atrakcji. Każdy milusiński mógł usiąść w radiowozie i włączyć policyjne syreny oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. A w ramach zabawy najmłodsi mogli wraz z policjantami poukładać puzzle oraz pograć w gry, na zwycięzców czekały drobne upominki.
Spotkanie było też okazją do poruszenia tematu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Policjanci przypominali dzieciom, jakie zachowania i postawy na ulicy i w jej pobliżu są odpowiednie i, których bezwzględnie należy przestrzegać, by uniknąć zagrożeń.

 • Zdjęcie przedstawiające sznupka oraz uczestników festynu.
 • Zdjęcie przedstawiające dziecko z czapką na głowie z napisem "Mamo, Tato, Tutaj jestem!"
 • Zdjęcie przedstawiające dzieci na festynie.
 • Zdjęcie przedstawiające dzieci oraz policjantów.
 • Zdjęcie przedstawiające osoby zebrane na festynie.
 • Zdjęcie przedstawiające radiowóz oraz tańczące dzieci.
 • Zdjęcie przedstawiające dzieci oraz policjantkę w trakcie zabawy.
 • Zdjęcie przedstawiające chłopca w trakcie wybierania elementu odblaskowego.
 • Zdjęcie przedstawiające dzieci oraz policjantkę.
 • Zdjęcie przedstawiające policjantkę oraz dzieci.
 • Zdjęcie przedstawiające uczestników festynu.
Powrót na górę strony