Okradali mieszkania
Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi czterem mieszkańcom Jastrzębia, podejrzanym o włamania do mieszkań. Mężczyźni działali od marca bieżącego roku na terenie osiedli Gwarków i Staszica.
Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi czterem mieszkańcom Jastrzębia, podejrzanym o włamania do mieszkań. Mężczyźni działali od marca bieżącego roku na terenie osiedli Gwarków i Staszica.
Funkcjonariusze wydziału kryminalnego komendy w Jastrzębiu Zdroju, zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o włamania do mieszkań i kradzieże mieszkaniowe. Sprawcom przedstawiono zarzuty dotyczące dziewięciu czynów popełnionych na szkodę mieszkańców osiedli Gwarków i Staszica. Mężczyźni w wieku od 16 do 19 lat działając wspólnie, wykorzystywali niezabezpieczone okna mieszkań parterowych. Kradli sprzęt rtv, pieniądze i inne wartościowe rzeczy. Straty jakie spowodowali to blisko 14 tysięcy złotych. Gdyby udało im się sfinalizować wszystkie z podjętych przestępczych działań, kwota ta sięgnęła by niemal 20 tysięcy.
Radzimy w jaki sposób ustrzec się przed wizytą nieproszonych gości oraz jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży.
-
Umów się z sąsiadami lub krewnymi, aby czuwali nad mieszkaniem w czasie Twojej nieobecności.
-
Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi do mieszkania, nawet gdy wychodzisz tylko na chwilę z domu np. (do piwnicy, wyrzucić śmieci).
-
Nie pozostawiaj otwartych okien.
-
Nie sygnalizuj nieobecności domowników poprzez zostawianie informacji w drzwiach lub pozostawianie korespondencji w skrzynce.
-
Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.
-
Poucz dzieci i domowników w podeszłym wieku, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych.
-
Nie eksponuj swojego bogactwa.
-
Dokonaj spisu numerów seryjnych (fabrycznych) przedmiotów wartościowych lub oznakuj je w sposób nieznany przestępcy - jeśli możesz sfotografuj je.
-
Jeśli zdecydujesz się otworzyć drzwi obcemu - spójrz w wizjer, załóż łańcuch zabezpieczający.
-
Należy sprawdzić wiarygodność obcych przed wpuszczeniem ich do mieszkania. Każdego dnia może się pojawić złodziej działający wypróbowaną metodą „na hydraulika", "na kupca", "na posłańca", a nawet "na policjanta", czy "na listonosza". Takie osoby należy najpierw wylegitymować. Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumie taką ostrożność