Dla rowerzystów
Data publikacji 02.04.2009
Zbliża się sezon dla rowerzystów. Jastrzębska Policja pragnąc zadbać o bezpieczeństwo osób poruszających się jednośladami przygotowała zestawienie najważniejszych informacji dla amatorów tego środka transportu.
Zbliża się sezon dla rowerzystów. Jastrzębska Policja pragnąc zadbać o bezpieczeństwo osób poruszających się jednośladami przygotowała zestawienie najważniejszych informacji dla amatorów tego środka transportu.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia -
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia -
-
co najmniej jeden sprawny hamulec
-
światło pozycyjne barwy białej lub selektywnej żółtej z przodu pojazdu
-
światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne czerwone z tyłu pojazdu
-
dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Rower jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:
-
lusterko wsteczne
-
kilka elementów odblaskowych umocowanych po bokach np. w kołach, na ramie
-
elementy zabezpieczające przed kradzieżą
Dobrze, jest jeśli rower wyposażony jest w:
-
Samodzielnie po drogach jeździć może osoba w wieku od 10 do 18 lat która posiada co najmniej kartę rowerową. Powyżej 18 roku życia nie jest ona wymagana.
-
Dziecko do lat 10 może korzystać z drogi pod opieką osoby dorosłej, nie dotyczy to strefy zamieszkania.
-
Kierujący ma obowiązek korzystać z pobocza drogi lub ścieżki rowerowej, jeżeli nie występuje to może korzystać z jezdni.
-
Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych wyjątkowo, gdy:
Porady praktyczne dotyczące poruszania się rowerem:
-
opiekuje się on osobą w wieku do lat 10
-
szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.
-
Jadąc po chodniku, kierujący rowerem jest obowiązany jechać powoli, zachowaćszczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
-
Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, rowerzysta powinien pamiętać, że nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych.
-
Nie wolno jeździć obok siebie. Utrudnia to korzystanie z drogi pojazdom mechanicznym, zawsze należy jeździć jeden za drugim.
-
Rowerzystom nie wolno czepiać się innych pojazdów, jak również innych pojazdów holować np. osób na rowerze, deskorolce, rolkach itp.
-
W porze wieczorowo - nocnej oraz w warunkach o zmniejszonej widoczności, rowerzysta powinien być widoczny posiadając światło z przodu i z tyłu. Dobrze jest mieć dodatkowo na sobie kamizelkę odblaskową lub inne elementy odblaskowe.
-
Nie wolno przewozić drugiej osoby na rowerze jednoosobowym. Przepisu tego, nie stosuje się w przypadku przewożenia dzieci do lat siedmiu w specjalnie przygotowanych siodełkach.
-
W trakcie jazdy należy trzymać co najmniej jedną rękę na kierownicy, a nogi na pedałach lub podnóżkach.
-
Wykonywane manewry skrętu obowiązkowo trzeba sygnalizować wyciągniętą ręką.
-
brak wymaganego oświetlenia roweru
-
niesygnalizowanie manewrów skrętu (szczególnie w lewo)
-
jazda rowerem po chodniku
-
przejeżdżanie jezdni po przejściu dla pieszych
-
jazda niesprawnym rowerem- brak przynajmniej jednego sprawnego hamulca
Najczęściej popełniane wykroczenia przez rowerzystów, będące przyczyną zdarzeń drogowych to:
Kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego to przestępstwo!
Pomimo tego, że wiele osób porusza się po drogach rowerem, nie zawsze są one sprawne i spełniają wymogi obowiązkowego wyposażenia. Zasadniczym problemem jest fakt, że wymagań bezpieczeństwa nie spełniają rowery nowe, oferowane w sklepach, supermarketach, hurtowniach. Z różnych powodów rowery te znajdują swoich nabywców. Kupujący, ufnie wychodzą z założenia, że skoro rower został dopuszczony do sprzedaży oznacza to, że jest produktem bezpiecznym – niestety często się mylą. Udzielając rowerzystom rad bezpiecznego korzystania z jednośladu, przytaczając wymogi prawne - apelujemy do producentów, importerów oraz dystrybutorów rowerów, których rowery ostatecznie trafiają do sprzedaży, aby swoje produkty wyposażali w podstawowe elementy zapewniające bezpieczeństwo w ruchu drogowym.