Wiadomości

Nietrzeźwi kierujący, przykłady skrajnej nieodpowiedzialności

Data publikacji 11.05.2021

Wsiadając za kierownicę, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. To, jakie podejmiemy decyzje jako kierowcy, wpływa zarówno na nasze zdrowie i życie, jak i zdrowie i życie innych użytkowników dróg. Nietrzeźwi kierowcy często stanowią śmiertelnie zagrożenie na drogach.

Zaburzenia równowagi, osłabienie refleksu, zbyt wysoka ocena własnych możliwości, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, czy zaburzenia widzenia to tylko niewielka część objawów, które pojawiają się po spożyciu alkoholu. Decydując się na kierowanie samochodem po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, stwarzamy ogromne zagrożenie w ruchu drogowym.


Jastrzębscy mundurowi 1 maja 2021 roku około północy otrzymali informacje, iż na ulicy Wielkopolskiej kierujący motocyklem ma uderzać w zaparkowane pojazdy. Mundurowi zatrzymali 17-letniego kierującego, który oświadczył, iż jechał tylko do garażu, aby zaparkować, a osobą, która wcześniej jeździła, jest jego kolega. Stróże prawa przy garażach zatrzymali następnego 17-latka, który przyznał się, że kierując pojazdem na ulicy Wielkopolskiej, wywrócił się pomiędzy pojazdami. Od młodych mężczyzn wyczuwalna była woń alkoholu z ust. Pierwszy zatrzymany miał promil w wydychanym powietrzu, drugi 1,3 promila. Młodzi mężczyźni nie posiadali uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz o karze młodych ludzi zdecyduje sąd.
Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany 2 maja 2021 roku dzięki reakcji świadka, który powiadomił mundurowych, iż kierujący jadący przed nim jedzie całą szerokością jezdni i odbija się od krawężników, gubiąc przy tym kołpaki. Mężczyzna w rejonie skrzyżowania ulicy Pszczyńskiej z ulicą Grodzką porzucił swój pojazd, pootwierany, z włączonym silnikiem. Gdy stróże prawa zatrzymali obywatela Mołdawii, od razu wyczuli od niego silną woń alkoholu z ust, mężczyzna nie potrafił ustać na nogach, nie był w stanie poddać się badaniu na zawartość alkoholu, nietrzeźwemu została pobrana krew do badań. Kierujący został zatrzymany. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa! - nietrzeźwy kierowca nie jest w stanie właściwie decydować o swoich reakcjach podczas jazdy samochodem.

Należy pamiętać, że ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia w przypadku gdy w organizmie kierującego zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi, do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.


Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju.
To nie oznacza jednak, że można prowadzić pojazd mechaniczny z niższym stężeniem. Pamiętajmy, że gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi albo prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 już powyżej 0,10 mg do 0,25 mg, mamy do czynienia ze stanem prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu. Taki czyn też jest prawnie zakazany i stanowi wykroczenie.

Powrót na górę strony