Uważajmy na oszustów wyłudzających kody BLIK
Czas panującej pandemii COVID-19 to również okres aktywności oszustów, wykorzystujących obecną sytuację. Jastrzębscy policjanci ostrzegają przed „Metodą na Blika”. Przestępcy wykradają dane do kont na popularnych profilach społecznościowych, a następnie, po zalogowaniu się, proszą o opłacenie zamówienia lub pożyczkę znajdujących się w gronie znajomych osoby. Chcąc ustrzec się przed oszustami, przed wysłaniem pieniędzy lub kodu Bliku, warto skontaktować się telefonicznie lub osobiście z rzekomym znajomym.
Ten sposób działania przestępców nazywany jest oszustwem na Blika. Osoby nieupoważnione uzyskują dostęp do naszego konta Facebook, a następnie za pośrednictwemprz różnych komunikatorów np. Messenger’a wysyłają do naszych znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę za pomocą kodu BLIK. Tak było w piątek i w naszym mieście, gdzie działający w ten sposób sprawca przejął konto jastrzębianki, a następnie wysłał do jej znajomych prośbę o przesłanie kodu BLIK lub pożyczenie pieniędzy. Niestety nie wszyscy znajomi potwierdzili wiarygodność tej wiadomość i dali się oszukać.
Wymieniony kod, o który pytają sprawcy, jest zestawieniem sześciu cyfr uwiarygodniającym nasz dostęp do konta. Działa tak samo, jak karta płatnicza, akceptuje bowiem wypłatę w bankomacie lub w kasie. Przesłana przez sprawców informacja dotyczy najczęściej rzekomej nagłej sytuacji i związanej z tym pilnej potrzeby pomocy. Oszuści tłumaczą, że na przykład stoją przy kasie w sklepie lub aptece i mają problem z uregulowaniem płatności za zakupy. Jako powód podają fakt rozładowania się telefonu lub problemów z kartą. W rzeczywistości, po przesłaniu kodu, przestępcy wypłacają pieniądze ofiary z bankomatu.
Są zgłoszenia tego typu oszustw, dlatego radzimy zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:
- w przypadku odebranie takiej „prośby” od rzekomego znajomego, zadzwońmy do tej osoby, sprawdźmy, czy naprawdę potrzebuje naszej pomocy lub, w miarę możliwości, skontaktujmy się z nią osobiście,
- warto też pilnować swoich haseł dostępowych i pamiętać, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa, co jakiś czas, powinno się je zmienić,
- zaleca się każdorazowe wylogowanie z aplikacji po zakończeniu użytkowania,
- istotną rzeczą jest także informowanie dzieci o szkodliwych konsekwencjach korzystania internetu,
- niewskazane jest również otwieranie maili od nieznanych nadawców.
Bądźmy zatem czujni! Nie dajmy się zwieść pozorom! Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon!
Zawsze zachowujmy ostrożność w przypadku podejrzanych wiadomości. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze lub kody, skontaktujmy się z taką osobą telefonicznie i sprawdźmy, czy faktycznie ktoś potrzebuje naszej pomocy.