Oświetlenie pojazdu - ważna sprawa. Czy znasz przepisy?
Zamontowane światła do jazdy dziennej nie zwalniają kierowców z codziennej oceny sytuacji zastanej na drodze. Można ich używać wyłącznie przy dobrych warunkach pogodowych i dobrej widoczności! Niestety, wielu kierowców zapomina o tym i jeździ na nich nawet wtedy, gdy pada ulewny deszcz czy drogę spowija gęsta mgła.
Jastrzębscy policjanci ruchu drogowego codziennie mają styczność z kierującymi, którzy nieprawidłowo korzystają z wyposażonego oświetlenia pojazdu. W czwartek około godziny 10.40 na ulicy Rybnickiej mundurowi zatrzymali kierującego osobówką, który jechał z włączonymi światłami do jazdy dziennej. W czasie kontroli padał deszcz, było duże zachmurzenie. Łatwo sobie wyobrazić, jak drastycznie spada widoczność takiego samochodu podczas takich warunków. Stróże prawa nałożyli na kierującego mandat, w związku z nieprawidłowym korzystaniem z oświetlenia pojazdu. 36-letni kierujący, nie zgadzał się ze zdaniem policjantów, twierdził, że wszystko dobrze widzi. Policjanci sporządzili wniosek o ukaranie do sądu w związku z popełnionym wykroczeniem, na mieszkańca powiatu wodzisławskiego.
Przypominamy:
w myśl art. 51 kodeksu drogowego: kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Ponadto w art. 30 ustawodawca wskazał, że kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Należy zatem stosować się do zasady, iż tylko od świtu do zmierzchu i tylko przy dobrej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania można włączyć światła do jazdy dziennej. Przy tym oba rodzaje świateł nie mogą być włączone równocześnie. Osoby planujące zakup świateł do jazdy dziennej powinny zwracać uwagę na ich zgodność z obowiązującymi warunkami technicznymi. Taką zgodność potwierdzają naniesione w widocznym miejscu litery RL oraz znak homologacji E z liczbą w kółeczku.