Wiadomości

Kończył korzystać z przejścia, gdy został potrącony

Data publikacji 28.11.2019

Jastrzębscy policjanci, wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło wczoraj na ul. Łowickiej. Kierująca BMW, potraciła 73-latka na oznakowanym przejściu dla pieszych. Świadkiem zdarzenia był kierujący, który zatrzymał się przed przejściem oraz 16-latek. Poszkodowany trafił do szpitala ze złamanymi żebrami oraz nogą. Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych.

Wczoraj o godzinie 16.10 na ul. Łowickiej w Jastrzębiu-Zdroju doszło do potrącenia pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca samochodem BMW potrąciła 73-latka, który przechodził przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych. Świadkiem tego zdarzenia był kierujący pojazdem peugeot. Mężczyzna jechał od ulicy Arki Bożka i zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa oraz pieszy, który w tym samym czasie znajdował się na przejściu, tylko że szedł w przeciwnym kierunku. Po udzieleniu pierwszej pomocy przez Zespół Pogotowia Ratunkowego jastrzębianin z połamanymi żebrami i złamaną lewą nogą został przewieziony do szpitala. Teraz mundurowi wyjaśnią okoliczności tego wypadku.

Przypominamy art. 26 prawa o ruchu drogowym, który mówi o zachowaniu kierującego przed i na przejściu dla pieszych:

 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.  

2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.  

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:  

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; 

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; 

3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. 

4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.  

5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.  

6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.  

7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia


 

Powrót na górę strony