Wiadomości

Z OKAZJI DNIA DZIECKA PRZYPOMINAMY

Data publikacji 29.05.2019

Aktualne zasady przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa oraz innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci.

Aktualne zasady przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa, oraz innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci. Przepisy w ostatnich latach zmieniały się, musimy pamiętać, że obowiązujący wzrost to 150 cm (do 18 roku życia dziecka). Kupując foteliki musimy pamiętać, aby zwracać uwagę na homologację ( nowe konstrukcje urządzeń przytrzymujących dla dzieci powinny uzyskać homologację według regulaminu EKG ONZ nr 129) oraz musimy dostosować do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Każdy fotelik ma określony zakres wagi dziecka. Jeżeli dziecko ma 135 cm wzrostu i jest cięższe niż 36 kg, to przepisy pozwalają nam na przewożenie dziecka bez fotelika z uwagi na to, że dany fotelik nie spełniałby zamierzonego celu. W sytuacji gdy mamy trójkę dzieci przepis pozwala nam, aby jedno z dzieci w wieku conajmniej 3 lat było przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, choć to rodzice muszą ocenić, czy jest lub czy nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia przytrzymującego.


 

O zasadach przewożenia dzieci, tj. osób w wieku do lat 18 mówi art. 39 pkt 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

  • 3. W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
    1) masą i wzrostem dziecka oraz
    2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

 

  • 3a. Foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci są instalowane w pojeździe, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

  • 3b. Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3.

  • 3c. Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

W trakcie czytania przepisów o przewożeniu dzieci natkniemy się na kategorie holomogacyjne, które nie zawsze wiemy co oznaczają:

 

  • M1 - pojazd do przewozu osób, mający nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy, tj. samochód osobowy;

  • N1 - pojazd zaparkowany i wykonany do przewozu ładunków i mający maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony, tj. samochód ciężarowy (dostawczy) lub ciężarowo-osobowy; w tej kategorii mogą występować również samochody specjalnie nieprzekraczające wskazanej masy;

  • N2 i N3, - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 tony, przy czym dla kategorii N2 masa ta zawiera się w granicach powyżej 3,5 tony do 12 ton, natomiast dla kategorii N3 - przekracza 12 ton, tj. Typowe samochody ciężarowe; w tych kategoriach mogą występować samochody specjalne spełniające podane kategorie w zakresie masy.

Powrót na górę strony