Sprawdzają czy pamiętają o pasach
Dzisiaj na terenie naszego miasta prowadzone są działania "Pasy". Ich celem jest ograniczenie skutków wypadków drogowych, wynikających z niezapinania pasów bezpieczeństwa. Policjanci szczególną uwagę zwracać będą na to, czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa i czy przewożone przez nich dzieci są odpowiednio zabezpieczone w fotelikach.
Działania PASY to również zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.
Pamiętajmy, że niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton.
Ważne jest aby pasy zapinali także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.
Jak powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa?
- Muszą przylegać płasko do ciała.
- Pas powinien być napięty.
- Część dolna pasa powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha (oznaczenie nr 1 na rysunku).
- Część górna pasa powinna przebiegać nad środkiem barku (oznaczenie nr 2 na rysunku).
-
Rysunek pochodzi ze strony: www.bezpieczniwpasach.pl