"Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci" – debata w Jastrzębiu
Błyskawiczny rozwój technik teleinformatycznych przynosi ludziom wiele korzyści, takich łatwość komunikacji i szybki dostęp do szerokiego spektrum informacji. Niesie jednak za sobą jednocześnie negatywne zjawiska w postaci cyberprzemocy i cyberprzestępczości, coraz bardziej rozpowszechnionych zwłaszcza wśród młodych ludzi. To zagadnienie było głównym tematem debaty, która odbyła się w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. Uczestnikami spotkania były dyrekcje placówek oświatowych z terenu miasta.
W sali obrad Urzędu Miasta w Jastrzębiu - Zdroju odbyła się debata społeczna z cyklu "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ". Organizatorem spotkania był Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Jastrzębiu – Zdroju oraz kierownictwo naszej komendy, a uczestnikami były dyrekcje i grono pedagogiczne placówek oświatowych z terenu naszego miasta, dzielnicowi oraz profilaktyk społeczny tutejszej jednostki Policji.
Spotkanie otworzył Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju mgr Andrzej Pawłowski. W dalszej kolejności głos zabrał Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu – Zdroju podinsp. Grzegorz Koprowski, który przedstawił program debaty oraz wspomniał o najważniejszych i kluczowych elementach wdrożonych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w placówkach oświatowych.
Następnie głos zabrała kom. Aneta Zacharjasz. Zakres tematyczny prelekcji dotyczył jednego z aspektów edukacji informatycznej, jakim jest edukacja na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Policjantka przedstawiła prezentację zawierającą opis najczęściej spotykanych zagrożeń w świecie wirtualnym dotyczących dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym. Przedstawiła także problematykę odpowiedzialności karnej dotyczącej cybeprzestępczości.
Celem debaty była wymiana doświadczeń, poglądów i dobrych praktyk, w zakresie zwalczania cyberprzestępczości oraz wypracowanie wspólnej przestrzeni działania w obszarach tego zjawiska.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.71 MB)