Wiadomości

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” - debata w Jastrzębiu-Zdroju

Data publikacji 19.03.2018

Bezpieczeństwo osób starszych w domu i na ulicy, zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń, aplikacji Moja Komenda i przybliżenie programu „Dzielnicowy bliżej nas”, to główne zagadnienia poruszane na debacie, która odbyła się urzędzie miasta. Organizatorem debaty był Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Jastrzębiu – Zdroju oraz kierownictwo naszej komendy, u a uczestnikami były dyrekcje i grono pedagogiczne placówek oświatowych z terenu miasta.

W sali obrad Urzędu Miasta w Jastrzębiu - Zdroju odbyła się debata społeczna z cyklu "porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ". Organizatorem spotkania był Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Jastrzębiu – Zdroju oraz kierownictwo naszej komendy, a uczestnikami były dyrekcje i grono pedagogiczne placówek oświatowych z terenu naszego miasta, dzielnicowi oraz profilaktyk społeczny tutejszej jednostki Policji.

Spotkanie otworzyła Prezydent Miasta Jastrzębie – Zdrój Anna Hetman. W dalszej kolejności głos zabrał Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu – Zdroju podinsp. Marcin Bębenek, który przedstawił program debaty oraz wspomniał o najważniejszych i kluczowych elementach wdrożonych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.

Asp.szt. Piotr Jaśkiewicz szczegółowo omówił i przedstawił cele oraz założenia programu prewencyjnego "Dzielnicowy bliżej nas". Przedstawił funkcjonowanie bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne działające w systemie IOS i Android "Moja Komenda". Aplikacja ta pozwala na uzyskanie szybkiego dostępu do informacji o dzielnicowych działających na terenie całego kraju co w dalszej kolejności prowadzi do możliwości szybkiej wymiany informacji z danym dzielnicowym czy też do uzyskania możliwie szybkiej porady prawnej w trapiących nasze społeczeństwo problemach.

Następnie głos zabrała podkom. Aneta Zacharjasz, która dużą uwagę przywiązała do prewencyjnego programu "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa". Przedstawiła jej cele i zasady funkcjonowania. Intuicyjny system obsługi tego programu pozwala na bezproblemowe, bez konieczności stawienia się w jednostce Policji, zgłoszenie naruszenia norm prawnych na całym terenie kraju. Należy pamiętać, że zgłoszenia te nie mogą mieć charakteru zgłoszeń alarmowych, ponieważ ich przyjęcie do realizacji przez koordynatora i wdrożenie do dalszej weryfikacji nie jest automatyczne i wymaga czasu. Zaprezentowano również program profilaktyczny "Drug STOP", który ma na celu uczulenie społeczeństwa, a w szczególności rodziców oraz grono pedagogiczne, na objawy i przesłanki, które mogą pozwolić na wczesne i skuteczne rozwiązanie problemów związanych z zażywaniem narkotyków czy też dopalaczy.

Podsumowanie zakończyło się wymianą spostrzeżeń oraz doświadczeń uczestników debaty, którzy w sposób jednoznaczny wyrazili aprobatę i chęć dalszego kontynuowania spotkań w tym zakresie.

Powrót na górę strony