Jak udzielić pierwszej pomocy osobie wychłodzonej
Ostatnie dni przyniosły znaczne spadki temperatury. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych. Każdej zimy wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Policjanci zintensyfikowali działania w ramach akcji ZIMA. Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących udzielenia pierwszej pomocy ofierze niskich temperatur.
Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących udzielenia pierwszej pomocy ofierze niskich temperatur.
Niska temperatura powietrza w połączeniu z siłą wiatru przyczynia się do wychłodzenia organizmu. Hipotermia to znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem termoregulacji organizmu. W wyniku obniżenia temperatury ciała życiowe procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności. W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach tj, pustostany, altanki na działkach czy piwnicach.
Obniżenie temperatury ciała do 25 C może prowadzić do śmierci.
Postępowanie w przypadku hipotermii:
1.Sprawdź, czy jest bezpiecznie.
2.Załóż rękawiczki.
3.Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech).
4.Wezwij pogotowie lub powiadom policję.
5.Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem.
6. Gdy poszkodowany jest przytomny możesz podać mu do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
8. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe, ułoż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni jej swobodne oddychanie.
9. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
W żadnym przypadku NIE WOLNO: pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!), zostawić poszkodowanego samego oraz gwałtownieporuszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.