Wiadomości

Jak zachować się w przypadku kolizji

Data publikacji 01.09.2017

Każdego dnia na naszych drogach dochodzi do różnych zdarzeń, których powstanie uzależnione jest od wielu czynników. Oprócz błędów popełnianych przez kierowców, wpływ na ich występowanie mają również warunki atmosferyczne. Co zrobić gdy jesteśmy uczestnikami kolizji bądź wypadku? Jastrzębscy policjanci przypominają o obowiązkach jakie ciążą w takich sytuacjach na kierujących.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a dokładnie z treścią art. 44 kodeksu drogowego, kierujący pojazdem w razie uczestnictwa w zdarzeniu drogowym jest obowiązany m.in do:

  • zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • przedsięwzięcia odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku
  • niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego

Przywołane przepisy w sposób jednoznaczny wskazują obowiązki ciążące na kierującym. Podstawowym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia. Rozumieć przez to należy (w miarę możliwości, na jakie pozwolą uszkodzenia pojazdów uczestniczących w zdarzeniu): włączenie świateł awaryjnych, umieszczenie w sposób widoczny trójkąta ostrzegawczego (na autostradach i drogach ekspresowych wymagana odległość od miejsca zdarzenia, to 100 metrów), a także założenie kamizelek odblaskowych przez osoby znajdujące się poza pojazdami.

Obowiązek, o którym najczęściej zapominają uczestnicy zdarzeń drogowych, to konieczność niezwłocznego usunięcia pojazdów z miejsca wypadku (zazwyczaj z jezdni) tak by nie powodowały one zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego. Takie zachowanie zapewne wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia. Jeśli zdarzenie ma miejsce na drodze o dużym natężeniu ruchu, przede wszystkim pozwoli na jego udrożnienie, co w efekcie wykluczy powstawanie zatoru drogowego tzw. "korka". Pamiętajmy, że postawa niezgodna z przywołaną normą prawną jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.

Radzimy by - jeśli istnieje możliwość bezpiecznego sfotografowania obrazującego umiejscowienie pojazdów bezpośrednio po zaistniałym zdarzeniu – tego dokonać.

Powrót na górę strony