Wiadomości

Obchody 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego

Data publikacji 07.06.2017

Już w najbliższy piątek 9 czerwca odbędą się uroczystości poświęcone 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Obchody te zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Patronatem Medialnym TVP Katowice. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, po której nastąpi przemarsz uczestników ulicami Katowic, pod pomnik Wojciecha Korfantego.

Organizatorami uroczystości są:

  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach
  • Wojewoda Śląski
  • Prezydent Miasta Katowice
  • Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
  • Szkoła Policji w Katowicach.

W obchodach udział wezmą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele policji z komendy głównej, komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych, mieszkańcy Katowic i członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

 

RYS HISTORYCZNY

Policję Województwa Śląskiego utworzono na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 roku. Formacja istniała do wybuchu II wojny światowej. Jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego, podlegała Wojewodzie oraz Sejmowi Śląskiemu i była utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego, z własnymi uregulowaniami prawnymi, systemem szkolenia i zasadami naboru kandydatów do służby.

Policja Województwa Śląskiego odgrywała ważną rolę w kraju nie tylko ze względu na wysoki poziom fachowy, dobre wyszkolenie, zdyscyplinowanie i stosunkowo wysokie, jak na ówczesne warunki całej Policji przygotowanie ogólne, ale także ze względu na znaczenie gospodarcze Śląska w Państwie Polskim.

Stan osobowy wojewódzkich sił policyjnych stanowił około 10 procent całego stanu sił policyjnych w II Rzeczypospolitej.

W województwie śląskim policjanci walczyli już od 23 sierpnia 1939 roku z niemieckimi oddziałami Freikorpsu, specjalizującymi się w zbrojnych wypadach na polską stronę i atakach na przygraniczne zakłady przemysłowe, posterunki celne oraz miejscowości.

Do legendy śląskiego września przeszły walki o hutę „Zygmunt”, „Łazarz” oraz kopalnie „Andaluzja”, „Michał” czy elektrownię „Chorzów”, w których śląscy policjanci wykazali się wyjątkową odwagą i męstwem.

Śląski epizod wojny obronnej 1939 roku dla funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego był czasem największego egzaminu z takich „przedmiotów", jak patriotyzm, odwaga czy wojskowa dyscyplina. Śląscy policjanci bronili mężnie swojej ziemi, jednak ostatecznie 17 września 1939 roku podzielili los tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego. Wielu bohaterom wrześniowych walk w obronie Śląska nie dane już było powrócić. Tysiące polskich policjantów, a wśród nich funkcjonariusze Policji Województwa Śląskiego, zostało bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD w, określanej dziś tak już przez historyków, Zbrodni Katyńskiej.

Źródło: KWP

Powrót na górę strony