O zwalczaniu terroryzmu z nauczycielami
Jastrzębscy policjanci prowadzą szkolenia dla dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych dotyczące zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Warsztaty realizowane są w ramach Narodowego Programu Antyterrorystycznego. Szkolenia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i będą nadal prowadzone dla wszystkich zainteresowanych placówek.
Podejmując działania mające na celu zapobieganie zjawiskom kryminogennym, a także realizując przedsięwzięcia z zakresu prewencji kryminalnej, jastrzębscy policjanci włączyli się w Narodowy Program Antyterrorystyczny, którego gospodarzem jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt przygotowany został we współpracy ze służbami oraz organami i instytucjami wchodzącymi w skład Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych. Jednym z zadań Policji jest prowadzenie szkoleń dla dyrektorów i pracowników placówek oświatowych.
Dotychczasowe szkolenia miały charakter kaskadowy. Każdorazowo do udziału w przedsięwzięciu zapraszany był dyrektor i dwóch przedstawicieli szkoły, którzy następnie mieli możliwość przekazania nabytej wiedzy podczas szkolenia wewnątrz placówki. Z uwagi na zdarzenia o charakterze terrorystycznym w Europie oraz idący za tym wzrost poczucia zagrożenia, od września 2016 roku zmodyfikowano formułę prowadzenia szkoleń. Obecnie policjanci występują do organów prowadzących szkoły lub placówki oświatowe z propozycją realizacji szkolenia na terenie szkoły i zapraszają do udziału w przedsięwzięciu wszystkich pracowników danej placówki, co w efekcie pozwoli na kompleksowe zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w przypadku wystąpienia ewentualnego zagrożenia.
Do tej pory ze szkoleń prowadzonych przez podkom. Anetę Zacharjasz z wydziału prewencji jastrzębskiej komendy, skorzystało ponad 220 osób - nauczycieli i pracowników przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każde z tych spotkań cieszyło się dużym zainteresowaniem.