Akcja ZNICZ 2015 - podsumowanie
Zakończyła się policyjna akcja ZNICZ 2015. Przez cztery dni prawie 8 tysięcy śląskich policjantów dbało o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Warunki atmosferyczne przez większą część weekendu sprzyjały kierowcom. W działania włączyli się także jastrzębscy stróże prawa, którzy nie odnotowali poważniejszych zdarzeń.
W akcję ZNICZ 2015, która trwała od 14.00 w piątek 30 października do 22.00 w poniedziałek 2 listopada, zaangażowani byli nie tylko policjanci drogówki, ale i mundurowi z prewencji oraz kryminalni i funkcjonariusze straży miejskiej. Czuwali oni nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, ale również patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających.
W trakcie przedłużonego weekendu, na śląskich drogach życie straciły 2 osoby (w roku 2014 była jedna ofiara śmiertelna, w 2013 - 3). Odnotowano natomiast więcej niż w ubiegłym roku wypadków i kolizji, których było odpowiednio 34 i 599, podczas gdy w roku 2013 - 25 i 384, a w 2012 - 43 i 545. W wypadkach drogowych ranne zostały 34 osoby, czyli nieznacznie więcej, niż w roku ubiegłym, kiedy rannych było 34. W Jastrzębiu-Zdroju nie doszło do poważniejszych zdarzeń. Policjanci odnotowali 7 niegroźnych kolizji, w wyniku których nikt nie ucierpiał.
Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest utrzymująca się nadal na wysokim poziomie liczba kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy w stanie nietrzeźwości. W tym roku w całym województwie zatrzymano aż 189 takich kierujących, podczas gdy w rok wcześniej było ich 172, a 2012 roku - 174. W naszym mieście mundurowi zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. 48-letni jastrzębianin wsiadł za kierownicę mając w organizmie ponad 2 promile i odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości natomiast u drugiego z kierowców badanie alkomatem wykazało poniżej 0,5 promila.
Niejednokrotnie kierowcy po zakrapianym obiedzie, czy kolacji, podróżują z całą swoją rodziną, która zgadza się na to, że pijany za kierownicą naraża ich życie i zdrowie, stanowi też zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Jako pasażerowie i świadkowie nie bądźmy obojętni i nie tolerujmy takich sytuacji! Nie pozwalajmy osobom po alkoholu zasiadać za kierownicą.