Sytuacje kryzysowe w Jastrzębiu-Zdroju...w ćwiczeniach
Wczoraj w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się ćwiczenia z zakresu reagowania w sytuacji kryzysowej i współdziałania służb ratowniczo- porządkowych. Przebieg wydarzeń odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, pani Anny Hetman. Z ramienia KMP w Jastrzębie-Zdroju udział wzięli Komendant Miejski Policji mł. insp. Mariusz Dziadek oraz p.o. Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Grzegorz Koprowski i st.asp. Damian Ostrzołek.
W dniu 23.06. 2015r. odbyły się wieloszczeblowe ćwiczenia zgrywające z zakresu zarządzania kryzysowego. Organizatorem ćwiczeń był Prezydent Miasta Jastrzębia-Zdroju oraz Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. Jastrzębska jednostka Policji realizowała działania z zakresu działań dowódczo-sztabowych „ZDERZENIE 2015”.
Całe przedsięzwzięcie składało się z trzech epizodów. Pierwszym była akcja ratunkowa mająca na celu pomoc osobom, które wraz z samochodem osobowym wpadły do zalewiska przy ul. Norwida w Jastrzębiu-Zdroju. Na pomoc pasażerowi pojazdu ruszyli wędkujący mężczyźni. Śpiesząca z pomocą łódka z wędkarzami wywróciła się i jeden z mężczyzn utonął. Na miejsce zdarzenia wezwano płetwonurków.
Drugi epizod przedstawiał sytuację dotyczącą pogryzienia wolontariuszy przez chorego psa w schronisku dla zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju. Z uwagi na podejrzenie choroby zakaźnej u psa na miejsce wezwano odpowiednie służby.
Trzecia cześć ćwiczenia realizowała zadania pomocowe dla osób poszkodowanych w katastrofie w ruchu drogowym. Było to zderzenie autokaru wycieczkowego przewożącego dzieci, dwóch samochodów osobowych, samochodu Służby Więziennej przewożącego osadzonych oraz traktora z przyczepą wiozącego substancje chemiczne. Wśród poszkodowanych były ofiary śmiertelne oraz osoby ciężko i lekko ranne. Akcją ratowniczą dowodził dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej.
W Zespole Szkół nr 12 w Jastrzębiu-Zdroju został zaadaptowany punkt ewidencyjno-informacyjny oraz pomocy medycznej.
Do zadań Policji należało zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, udzielenie pomocy przedmedycznej, zorganizowanie ruchu drogowego wokół miejsca zdarzenia, udzielenie pomocy przy ewakuacji osób poszkodowanych, ustalenia wszystkich okoliczności i przyczyn zdarzenia oraz sprawdzenie i ewentualne zabezpieczenie mienia pozostawionego na miejscu zdarzenia. Obecny na miejscu zdarzenia Prokurator z grupą dochodzeniowo-śledczą Policji przeprowadził oględziny miejsca zdarzenia i nadzorował prowadzone czynności.
Ponadto w sprawdzeniu umiejętności korzystania z istniejących procedur, możliwości zapewnienia łączności i zaplecza logistycznego, trafności podejmowanych decyzji, umiejętności zorganizowania ruchu i zabezpieczenia terenu oraz udzielania pierwszej pomocy wzięli udział:
-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
-Państwowe Ratownictwo Medyczne
-Ochotnicza Straż Pożarna Szeroka
-Jastrzębski Zakład Komunalny
-Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe Komunalnik Sp zoo
-Związek Harcerstwa Polskiego
-Zespół Szkół nr 12 w Jastrzębiu-Zdroju
-Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
oraz przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego oraz miast i gmin województwa śląskiego.
Po zakończeniu ćwiczeń w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szerokiej odbyło się ich podsumowanie. Przedstawiciele poszczególnych służb wyrazili swoje zadowolenie wynikające z możliwości uczestnictwa w tego typu ćwiczeniach, których przygotowanie logistyczne odzwierciedlało realność sytuacji. Profesjonalizm działania wszystkich uczestników ćwiczenia gwarantuje możliwość podjęcia skutecznych działań w przypadku faktycznego wystąpienia sytuacji kryzysowej.