Co zrobić w razie wypadku lub kolizji drogowej
Na naszych drogach często dochodzi do różnych zdarzeń, których powstanie uzależnione jest od wielu czynników. Co należy jednak robić gdy już jesteśmy uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego? Jastrzębscy policjanci dają kilka wskazówek.
Gdy doszło do zdarzenia drogowego o charakterze kolizji drogowej tzn. nie ma w tym zdarzeniu osób rannych bądź zabitych, wówczas jeżeli jest to możliwe, bezzwłocznie usuwamy pojazdy z miejsca wypadku i oczekujemy na przyjazd pomocy drogowej bądź Policji. W sytuacji możliwości usunięcia pojazdu, a nie wykonania tego obowiązku, możemy się narazić na odpowiedzialność (i mandat karny w wysokości 150 złotych) za wykroczenie z art. 90 kodeksu wykroczeń, w związku z art. 44 ust. 1 pkt. 3 prawa o ruchu Drogowym. Należy tu pamiętać, iż pozostawienie pojazdów na drodze może stanowić poważne zagrożenie dla innych kierowców i spowodować zaistnienie innych zdarzeń drogowych. W przypadku kiedy uszkodzenia pojazdów po kolizji uniemożliwiają nam ich usuniecie, zabezpieczamy je poprzez włączenie świateł awaryjnych oraz wystawienie trójkąta ostrzegawczego: na autostradzie 100 m za pojazdem, poza obszarem zabudowanym 30-50 m, na obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy należy umieścić za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 m.
W sytuacji gdy jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego, w którym są osoby zabite bądź ranne, pozostawiamy pojazdy w pierwotnym miejscu wraz z elementami, które stanowią pozostałość po zaistniałym zdarzeniu drogowym i zabezpieczamy zgodnie z powyższymi wskazówkami. Udzielamy pomocy ofiarom zdarzenia i czekamy na przyjazd służb ratunkowych.