Wiadomości

Międzynarodowa pomoc wspomaga Operację NEXUS

Data publikacji 27.04.2015

Od października 2013 roku, polscy oraz rumuńscy policjanci współpracują z Policją Metropolitalną Londynu w ramach Operacji NEXUS. Została ona zorganizowana w celu podniesienia poziomu profesjonalizmu Policji londyńskiej podczas wykonywania czynności z udziałem przestępców z zagranicy. Wśród policjantów biorących udział w realizacji projektu, jest także przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mł. asp. Arkadiusz Bednarz.

Głównym celem Operacji NEXUS jest zapewnienie pomocy w przetwarzaniu informacji niezbędnych do identyfikacji sprawców przestępstw pochodzących zza granicy oraz ocenianiu ryzyka, jakie mogą stwarzać. Szacuje się bowiem, że obcokrajowcy stanowią obecnie1/3 ludności Londynu, a około 28% osób zatrzymywanych przez policję to właśnie imigranci. W ramach tych działań policjanci współpracują z Rządową Służbą Migracyjną oraz Służbą Graniczną i zbierają informacje o przestępcach zagranicznych, które są następnie przydatne podczas ich zatrzymywania i sądzenia. Funkcjonariusze pomagają ponadto w ustalaniu tożsamości przestępców, którzy przekraczają granice Wielkiej Brytanii oraz wspierają londyńczyków w poszukiwaniach osób powiązanych z przestępczością, a pozostających na zwolnieniach warunkowych.

Operacja NEXUS ruszyła na początku października 2012 roku. W skład grupy ludzi, którzy zajmują się problematyką przestępczości wśród imigrantów oraz zacieśniają współpracę z Rządową Służbą Migracyjną, wchodzi około 70 policjantów. Zdaniem londyńskich stróżów prawa, kluczowym elementem, który wpłynął na sukces operacji było wcielenie do zespołu polskich oraz rumuńskich policjantów, którzy w ramach 2-letniego programu, dołączyli do nich w październiku 2013 roku. W skład zespołu wchodzi 8 policjantów z Rumunii i 3 z Polski. Jest wśród nich również przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mł. asp. Arkadiusz Bednarz, który służy w Policji od ponad 20 lat. Jego zdaniem rola polskich stróżów prawa polega głównie na usprawnieniu komunikacji z mieszkającymi w Londynie Polakami, którzy nie mówią po angielsku. W wielu przypadkach Polacy czują się bowiem swobodniej, mogąc rozmawiać z policjantami w języku ojczystym, co znacznie usprawnia proces gromadzenia informacji. Mł. asp. Bednarz przyznaje, że służba w londyńskiej policji jest dla niego nie tylko dużym wyzwaniem, ale i okazją do zdobywania nowych i doskonalenia wcześniej już nabytych umiejętności zawodowych.

(opr. ZP na podstawie artykułu na stronie intranetowej londyńskiego New Scotland Yard)

Powrót na górę strony