Spotkanie konsultacyjne Systemu Wczesnej Interwencji
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące Systemu Wczesnej Interwencji. Wzięli w nim udział przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz zespół redakcyjny platformy SWI w naszym garnizonie. Komendant Główny Policji nagrodził również redaktora naczelnego newslettera SWI w naszym województwie - podinsp. Cezarego Wieczorkiewicza.
Do Katowic przybyli podinsp. Włodzimierz Sokołowski – pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do spraw Systemu Wczesnej Interwencji oraz Krystyna Gęsik z Biura Kontroli KGP. Spotkali się oni z policjantami zaangażowanymi w System Wczesnej Interwencji w śląskim garnizonie policji – Przewodniczącym Zespołu SWI – podinsp. Jarosławem Mentlem, Zespołem Trenerskim oraz Zespołem Redakcyjnym Newslettera SWI. W trakcie spotkania konsultacyjnego przedstawiono dotychczasowe działanie platformy oraz zrelacjonowano przebieg warsztatów szkoleniowych z zakresu wczesnej interwencji przeprowadzonych dla kadry kierowniczej – zarówno jednostek miejskich i powiatowych, jak i komendy wojewódzkiej.
Komendant Główny policji gen.insp. Marek Działoszyński, za pośrednictwem swojego pełnomocnika podinsp. Włodzimierza Sokołowskiego, nagrodził za aktywne działanie w ramach platformy SWI redaktora naczelnego śląskiego newslettera podinsp. Cezarego Wieczorkiewicza. W uroczystości tej wzięli udział Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Krzysztof Jarosz, Pani Krystyna Gęsik z KGP, Naczelnik Wydziału Prezydialnego KWP w Katowicach mł.insp. Dariusz Taborowski i podinsp. Jarosław Mentel - Zastępca Naczelnika Wydziału Kontroli KWP w Katowicach, a zarazem przewodniczący śląskiego zespołu SWI.
Koncepcja Newslettera SWI w polskiej policji opiera się na doświadczeniach państw zachodnich – w tym również formacji policyjnych – które jako mechanizm doskonalenia organizacji wprowadziły narzędzie komunikacji wewnętrznej zwane „Lessons Learned” („Ucz się na błędach innych”), zawierające zwięzłe opisy sytuacji problemowych w funkcjonowaniu organizacji. Newsletter SWI stanowi swego rodzaju ostrzeżenie o mogących wystąpić sytuacjach trudnych i nietypowych, dając komendantowi możliwość przyjrzenia się procedurom funkcjonującym w jego jednostce oraz ostrzeżenia swoich podwładnych przed popełnieniem błędów. Atutami Newsletter SWI jest m.in. to, że opis zdarzenia jest bardzo zwięzły (z możliwością uzyskania szerszych informacji w razie potrzeby), a wymiana informacji odbywa się nie tylko w skali garnizonu, lecz wśród wszystkich jednostek w kraju.
Źródło: KWP