Wycieczka do Białegostoku
Wycieczka do Białegostoku i okolic odbyła się w dniach 06.06–09.06.2025, zorganizowana przez Zarząd Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło Nr 13 w Jastrzębiu-Zdroju Dla wielu z nas Podlasie to czyste powietrze, parki narodowe i rezerwaty, a także folklor, wielokulturowość i staropolska gościnność.
Pierwszego dnia po porannej zbiórce i wyjeździe z Jastrzębia-Zdroju, dotarliśmy do Tykocina, gdzie zwiedziliśmy piękną, zabytkową synagogę oraz inne atrakcje miasteczka: kościół, Karczmę „Alumnat” i pomnik Stefana Czarnieckiego. Dla chętnych była też możliwość indywidualnego zwiedzania zamku. Wieczorem przyjechaliśmy do naszego miejsca zakwaterowania – „Sosnowe Zacisze” w Barszczewie, gdzie czekała na nas smaczna obiadokolacja.
W następnym dniu rano czekał na nas pan przewodnik, który przez dwa dni dostarczał nam informacji na temat, historii, kultury i ciekawostek Podlasia Pierwsze punktem programu były Kruszyniany to wieś tatarska na Podlasiu znajdująca się w pobliżu granicy z Białorusią, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć drewniany meczet oraz cmentarz muzułmański (mizar). Następnie przejechaliśmy do miejscowości Sokółka nazywanego „polską stolicą orientu". To właśnie w Sokółce kręcone były sceny do kultowej trylogii Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku”, a my odwiedziliśmy Kościół św. Antoniego, gdzie w ołtarzu bocznym wystawiona jest hostia uznawana za „Cud Eucharystyczny”. Następnie całą grupą udaliśmy się na lody do cukierni „Stara szkoła” podobno najlepsze na Podlasiu.
Po krótkim odpoczynku przejechaliśmy do miasta Supraśl. Tutaj zwiedziliśmy domy tkaczy, Pałac Buchholtzów z zewnątrz wzniesiony na przełomie XIX i XX w. przez Adolfa Gustawa Buchholtza i jego żonę - Adelę Marię, jak również klasztor prawosławny męski z unikalną cerkwią w stylu obronnym. Był to niezwykle wartościowy i pełen wiedzy dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci.
W trzecim dniu naszego zwiedzania Podlasia wyruszyliśmy do Pustelni w Odrynkach , które , ukryte jest pośród dzikiej przyrody, doszliśmy tam pieszo urokliwą, drewnianą kładką przez podmokłe tereny. Jest to jedyna prawosławna pustelnia w naszym kraju, przyciągająca zarówno pielgrzymów, jak i osoby szukające ciszy, spokoju i kontaktu z duchowością – bez względu na wyznanie. Założycielem tego modlitewnego miejsca był Ojciec Gabriel , który zajmował się ziołolecznictwem.
Przejechaliśmy szlakiem, który wiedzie przez trzy podlaskie wsie: Soce, Puchły i Trześciankę. Kraina Otwartych Okiennic to przede wszystkim wyjątkowa drewniana architektura, niezwykłe zdobienia i kolorowe otwarte okiennice. Niespotykane w innych regionach Polski. We wsi Puchły odwiedziliśmy Cerkiew Opieki Matki Bożej , a pan przewodnik opowiedział nam historię powstania cerkwi . Następnym naszym punktem wycieczki był Białystok stolicy Podlasia, gdzie zwiedziliśmy Plac Branickich z XVIII wieku. To jedna z najcenniejszych i najbardziej reprezentacyjnych rezydencji w Polsce. Kolejnym punktem programu był spacer po Starym Mieście, gdzie była możliwość zobaczenia pięknych kamienic i zabytkowych budynków. Następnie grupa podziwiała Ratusz i Kościół farny w centrum Białegostoku, które wspaniale wpisują się w historyczny krajobraz miasta. Po powrocie do hotelu na obiadokolację wieczorem zorganizowano wieczorek taneczny , na którym wszystkim dopisywał dobry humor . W drodze powrotnej do domu wstąpiliśmy do miejscowości Grabarka, gdzie znajduje się sanktuarium na Górze Krzyży nazywane „Prawosławną Częstochową” , niezwykły klimat miejsca potęguje las krzyży przyniesionych przez wiernych z całej Polski i nie tylko. I tak co dobre szybko się kończy , a my bezpiecznie powróciliśmy do domu.
Wycieczka była znakomicie zorganizowana, dopisała pogoda i humory uczestników. Dziękujemy wszystkim za udział, życzliwość i wspólnie spędzony czas.
Tekst Renata Żabińska