Bezpieczeństwo pieszych 2020

Ferie 2020 na śląskich drogach – podsumowanie

Od 10 stycznia do 23 lutego trwały policyjne działania “Bezpieczne ferie”. Policjanci przede wszystkim czuwali nad bezpieczeństwem na drogach. W porównaniu do lat ubiegłych, mniej jest osób rannych, lecz niestety wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w naszym województwie.

W okresie ferii 2020 na śląskich drogach doszło do 295 wypadków drogowych, w których rannych zostało 318 osób, a 22, na skutek odniesionych urazów, zmarły.

Porównując lata ubiegłe tj. 2017 – 2019, liczba wypadków wahała się w granicach pomiędzy 266 a 299. W tym roku liczba rannych jest najniższa w ciągu ostatnich czterech lat. Niepokoi jednak duża ilość ofiar śmiertelnych.

Prowadząc działania „Bezpieczne ferie”, policjanci z drogówki w sposób szczególny uwagę zwracali na prawidłowość przewozu zorganizowanych grup dzieci i młodzieży na zimowiska. Skontrolowali w sumie 163 autobusy, z których 2, na skutek stwierdzonych usterek, nie zostały przez nich dopuszczone do dalszej jazdy.

Spośród ofiar najliczniejszą grupą są piesi. Aż 16 z nich straciło w trakcie ferii życie na drodze, 5 osób to kierowcy samochodów i 1 rowerzysta.

Na tak dużą liczbę zabitych pieszych duży wpływ ma ich słaba widoczność. Ubrany w odzież o ciemnych kolorach pieszy, dla kierującego jest zdecydowanie mniej widoczny. Dlatego po raz kolejny apelujemy o noszenie elementów odblaskowych po zmroku, nawet w warunkach, gdzie nie są one wymagane prawem. Najlepiej, aby na stałe dyskretne odblaski zagościły na naszych ubraniach lub przedmiotach, które zawsze nosimy ze sobą.

  • Zdjęcie kolorowe, przedstawiające miejsce zdarzenia drogowego.
Powrót na górę strony