Wjechała na przejazd kolejowy, gdy rogatki się już zamykały
63-letnia kierująca citroenem, wjechała na przejazd kolejowy w trakcie opuszczania zapór i sygnalizacji o nadjeżdżającym pociągu. Na szczęście tym razem udało się uniknąć tragedii. Kobieta za swoje nieodpowiedzialne zachowanie została ukarana mandatem w wysokości 3 tysięcy złotych, a do jej konta dopisano 15 punktów karnych.
W sobotę 13 kwietnia o 9.20, oficer dyżurny jastrzębskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na przejeździe kolejowym przy ulicy Niepodległości w Jastrzębiu-Zdroju utknął pojazd, po czym, po awaryjnym otwarciu zapór, opuścił przejazd.
Policjanci ruchu drogowego ustalili, że maszynista pociągu zatrzymał skład i powiadomił dyżurnego ruchu o zaistniałej sytuacji.
Gdy ruch pociągów został bezpiecznie wstrzymany, przejazd został awaryjnie otwarty i kobieta bezpiecznie wyjechała.
Policjanci ruchu drogowego ustali właściciela pojazdu. Mieszkanka Jastrzęba-Zdrju za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, została ukarana mandatem w wysokości 3 tysięcy złotych oraz dopisano do jej konta 15 punktów karnych.
Przypominamy:
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.